Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas świąt. Na przejazdach kolejowych zginęło ponad 30 osób

2022.12.23 18:00
Okres świąteczny to liczne wyjazdy w celu spotkania się z najbliższymi. Pamiętajmy, by w czasie podróży zadbać o bezpieczeństwo.
Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas świąt. Na przejazdach kolejowych zginęło ponad 30 osób
Fot: Pixabay

Bezpiecznie w pociągu

Aby okres świąteczny był bezpieczny, warto pamiętać, aby czekając na pociąg na peronie, nie zbliżać się do krawędzi peronu. Zwróćmy uwagę również na to, że nie wolno przekraczać linii bezpieczeństwa, kiedy pociąg wjeżdża na stację. Na dworcu i na stacji zawsze warto słuchać komunikatów megafonowych, dzięki którym dowiemy się np. o zmianach dotyczących naszej podróży.

Podczas wsiadania i wysiadania z pociągu zachowajmy szczególną ostrożność. W pociągu pamiętajmy o tym, by nie opierać się o drzwi, nie wychylać się przez okno, a bagaże umieszczać w przeznaczonych do tego miejscach. Warto także zadbać o komfort podróży i nie przeszkadzać współpasażerom głośną rozmową przez telefon czy słuchaniem muzyki. Podróż w czystym przedziale jest o wiele przyjemniejsza, dlatego dbajmy o porządek i nie kładźmy stóp na siedzeniach.

Choć to oczywiste, jednak warto przypomnieć o podróżowaniu z ważnym biletem - jego brak może skutkować wystawieniem przez kontrolera wezwania do zapłaty lub nałożeniem opłaty dodatkowej, co istotnie przewyższy koszt biletu. Warto pamiętać o tym, że oprócz tradycyjnych kas biletowych, bilety można nabyć: w biletomatach, przez internet (aplikacje lub strony internetowe), a w niektórych pociągach również u konduktora. Nie pozostawiajmy jednak kupna biletu na ostatnią chwilę. Wielu pasażerów korzysta z różnego rodzaju ulg, dlatego ważne jest, aby mieć przy sobie dokument poświadczający uprawnienia do zniżki.

W świątecznej gonitwie pamiętajmy także o tym, by podczas podróży pilnować swojego bagażu. Przed wejściem do pociągu i wyjściem z niego rozejrzyjmy się dokładnie i sprawdźmy, czy niczego nie pozostawiliśmy. Jeśli zaś zauważymy pozostawiony bagaż, należy zgłosić tę sytuację kierownikowi pociągu, ochronie dworca, innym pracownikom kolei lub policji. Jest to szczególnie ważne w trosce o wspólne bezpieczeństwo.

Jeśli mamy wątpliwości, co możemy zabrać ze sobą na pokład pociągu i czy musimy zakupić dodatkowy bilet, (np. na przewóz wózka dziecięcego), powinniśmy zapoznać się z regulaminem i taryfą danego przewoźnika, dostępną na jego stronie internetowej. Znajdują się tam również informacje dotyczące zasad podróży z pupilem np. psem, kotem lub innym zwierzęciem domowym.

Bezpiecznie na przejeździe

Do końca listopada na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 164 wypadków, w których zginęło 31 osób. Oznacza to, że ten rok może być bezpieczniejszy od 2021 r., w którym było 216 wypadków na przejazdach i 48 ofiar śmiertelnych.

Aby jeszcze bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo na skrzyżowaniu drogi i torów, pamiętajmy o tym, by korzystać wyłącznie z wyznaczonych przejść przez tory. Przechodząc przez nie, upewnijmy się, czy z żadnej strony nie nadjeżdża pociąg. W tym czasie nie korzystajmy ze słuchawek. Nawet na przejeździe wyposażonym w sygnalizację dźwiękową, świetlną oraz zapory należy zachować szczególną ostrożność. Na przejazd kolejowy nie wolno wejść ani wjechać, gdy opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, a także jeżeli sygnalizator ustawiony przed przejazdem wyświetla sygnał czerwony, czerwony migający lub dwa na przemian migające sygnały czerwone. W takim przypadku zatrzymajmy się i poczekajmy spokojnie, aż przejedzie pociąg, a rogatki otworzą się, umożliwiając nam dalszą podróż. Na tory nie można wjechać także wtedy, gdy po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Ponadto również tam, gdzie nie nakazują tego znaki drogowe, warto zatrzymać się przed przejazdem i przejechać dalej dopiero po upewnieniu się, że tory kolejowe są puste.

Warto pamiętać, że na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych znajdują się żółte naklejki zawierające trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery awaryjne. Dzięki numerowi identyfikacyjnemu przejazdu kolejowo-drogowego przypisanemu do konkretnego przejazdu operator numeru 112 podczas interwencji szybko zlokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. Pozwala to w kilka minut wstrzymać ruch pociągów i zminimalizować możliwość zdarzenia.

Gdzie znajdują się odblaskowe naklejki? Na wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja – jeśli jest to przejście dla pieszych (kat. E), przejazd zabezpieczony znakami (kat. D) lub znakami i sygnalizacją świetlną (kat. C). Na przejazdach z zaporami (kat. B i kat. A) naklejki znajdują na napędach rogatkowych (słupkach, do których przymocowane jest ramię rogatki).

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

813 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39