Żadnej przemocy! Można obejrzeć wystawę i wysłuchać wykładu

2022.04.19 14:07
Wystawa, która wydaje się tak bardzo potrzebna: "Żadnej przemocy!" zostanie otwarta już w czwartek (21.04) w Centrum im. L. Zamenhofa. Wernisażowi będzie towarzyszył wykład psycholożki i psychoterapeutki - Adrianny Naruk.
Żadnej przemocy! Można obejrzeć wystawę i wysłuchać wykładu
Fot: Materiały prasowe organizatora

Wystawa "Żadnej przemocy!" powstała na bazie słów samej Astrid Lindgren. Pisarka płomienną mowę wygłosiła w 1978 r. podczas ceremonii wręczenia jej Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich. Słowa Lindgren dotyczyły przemocy, zwłaszcza wobec dzieci. Wyrażały one głęboką tęsknotę ludzi za pokojem na świecie oraz wskazywały na mechanizmy powstawania przemocy, którym każdy z nas może przeciwdziałać.

Instytut Szwedzki stworzył wystawę "Żadnej przemocy!", która składa się z plansz z cytatami z tego właśnie przemówienia. Niezwykle ważny i wciąż aktualny przekaz Lindgren podkreślają sugestywne akwarelowe ilustracje Stiny Wirsén.

Wystawa nawiązuje do publikacji książki Wydawnictwa Zakamarki "Żadnej przemocy!", która zawiera pełny tekst przemówienia wygłoszonego przez Astrid Lindgren we Frankfurcie, przedmowę Marty Santos Pais i posłowie Thomasa Hammarberga – osób zaangażowanych w strukturach ONZ w ochronę praw dziecka, a także poruszający wiersz Astrid Lindgren "Gdybym była Bogiem..."

Wydawnictwo Zakamarki od prawie 14 lat wydaje cenione na całym świecie i tłumaczone na dziesiątki języków szwedzkie książki dla dzieci. Ofertę uzupełniają starannie dobrane tytuły francuskie. Wiele Zakamarkowych publikacji to książki obrazkowe dla młodszych dzieci, jest też sporo ciekawych propozycji dla dzieci starszych, czytających już samodzielnie. Najbardziej popularne serie to książki o Lassem i Mai, Piaskowym Wilku, Mamie Mu czy Albercie Albertsonie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek (21.04), o godz. 18:00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. W trakcie wernisażu będzie można wysłuchać wykładu Adrianny Naruk "Rodzicielstwo w nurcie <<Porozumienie bez Przemocy>>". Wykład skierowany jest do przyszłych i obecnych rodziców, którzy widzą, jak umiejętność komunikowania się wpływa na relacje z bliskimi i szukają konkretnych narzędzi niezbędnych do zbudowania głębokiego, autentycznego kontaktu.

Ekspozycję można oglądać do 22 maja, od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00.

WIĘCEJ INFORMACJI

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1196 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39