Zbliża się XIV Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Każdy znajdzie coś dla siebie

2016.05.09 17:36
Wykłady, warsztaty, pokazy, treningi judo, walki robotów – to oraz wiele innych będzie można zobaczyć podczas XIV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się w Białymstoku od 17 do 25 maja.
Zbliża się XIV Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Każdy znajdzie coś dla siebie
Fot: Dorota Mariańska
Zbliża się Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Po co to wszystko?

- Promujemy akademickość Białegostoku. Celem festiwalu jest pokazanie w popularnej formie tego, co jest na co dzień głęboko ukryte w naszych laboratoriach, bibliotekach, pracowniach naukowych. Chcemy podzielić się naszymi pasjami naukowymi. Wszystko to robimy w zasadzie z własnych środków – o celu przedsięwzięcia mówi prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz, przewodnicząca komitetu organizacyjnego festiwalu.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to nie tylko Białystok.

O potencjale organizacyjnym wydarzenia opowiada dr inż. Jacek Kusznier z Politechniki Białostockiej, koordynator uczelniany:
- Festiwal jest przedsięwzięciem całego środowiska akademickiego Białegostoku. Swoim zasięgiem obejmujemy również tereny poza Białymstokiem, m.in. zaangażowany jest zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce oraz Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie. Już po raz kolejny wykraczamy poza granice naszego kraju.

Co nas czeka?

W ciągu 10 dni festiwalu można będzie m.in. odwiedzić studio radia akademickiego, poznać wielokrotnie nagradzane roboty, wziąć udział w warsztatach programowania robotów, wywoływać pioruny. Zaplanowano również pokazy samochodów, które zostały wykonane przez studentów. Nie zabraknie także porad dietetycznych. Chętni obejrzą prezentację makijażu fantazyjnego czy strojów historycznych. Wydział fizyki pokaże wytworzone przez siebie gry komputerowe.

W tym roku hasłem festiwalu jest mc2=energia. Wybór hasła uzasadnia prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz:
- Hasło jest nieprzypadkowe. Sto lat temu wykryto fale grawitacyjne. Natomiast w tym roku profesorowi z naszego uniwersytetu udało się potwierdzić istnienie geniuszu Alberta Einsteina. Wykład inauguracyjny festiwalu poświęcony właśnie będzie falom grawitacyjnym.

W ramach festiwalu odbędzie się również spektakl. Poza tym chętni odkryją kryminalne zagadki kampusu. Będą podchody matematyczne. Do kolejnych propozycji zaliczyć można wykonanie portretu w XIX-wiecznej technice. Pracownicy i studenci Instytutu chemii przygotowali show, czyli chemiczny wehikuł.

- Serdecznie zapraszamy całe rodziny na uroczystą inaugurację, a następnie na imprezy towarzyszące - zachęca dr. hab. Aneta Petelska z Uniwersytetu w Białymstoku.

Istotnym festiwalowym dniem będzie 22 maja, czyli dzień akademicki na Rynku Kościuszki. Szczegóły przybliża mgr Hanna Sarosiek, kierownik Biura Promocji i Rekrutacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:
- Będzie tam ponad 60 rodzajów różnego rodzaju eventów, pokazów, warsztatów, doświadczeń. Polecam szpital pluszowego misia, gdzie będzie można przyjść ze swoją zabawką i tam pokażemy, co robić, żeby nie bać się lekarza. Dziecko samo przebada misia.

W tym roku w organizację festiwalu włączyło się 10 wyższych uczelni oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Łącznie zaplanowano 420 imprez. W ubiegłym roku wydarzenie odwiedziło około 23 tys. osób.

Patronujemy festiwalowi.

Szczegółowy harmonogram imprezy: XIV Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

961 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39