Zmarł Mieczysław Wroczyński - ostatni białostoczanin walczący w Powstaniu Warszawskim

2022.07.12 13:23
Por. Mieczysław Wroczyński był ostatnim uczestnikiem Powstania Warszawskiego, który mieszkał w Białymstoku. Zmarł w wieku 102 lat.
Zmarł Mieczysław Wroczyński - ostatni białostoczanin walczący w Powstaniu Warszawskim

Mieczysław Józef Wroczyński urodził się 11 października 1919 r. w Łowiczu. Jako dwudziestolatek brał udział w kampanii wrześniowej, walcząc w szeregach 110. pułku ułanów Wojska Polskiego.

Do Białegostoku przeprowadził się wraz z rodziną pod koniec sierpnia 1932 r.

Por. Wroczyński walczył w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem "Stary". Brał udział w zrywie przez wszystkie 63 dni. Był kapralem podchorążym w Zgrupowaniu "Chrobry II" i dowódcą łączności w I batalionie, który nosił nazwę "Lech Żelazny", a według numeracji był I batalionem tego zgrupowania, czyli 15. pułku piechoty AK.

W czasie sowieckiej okupacji pracował jako gajowy w Nadleśnictwie Sokółka w Kopnej Górze.

Mieczysław Wroczyński został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Marszałek Województwa Podlaskiego, Artur Kosicki na Twitterze tak żegna Mieczysława Wroczyńskiego: Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci por. Mieczysława Wroczyńskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego. Miałem zaszczyt poznać Porucznika i odwiedzać go w Białymstoku, gdzie mieszkał do końca swoich dni. Zawsze byłem pod wrażeniem jego wojennych przeżyć i doskonałej pamięci.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1266 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39