Żywe kolory zagościły na budynku UDSK. Modernizacja elewacji kosztowała 500 tys. zł

2023.01.03 14:23
We wtorek (3.01) oficjalnie zaprezentowano efekty modernizacji elewacji Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Teraz budynek jest kolorowy.
Żywe kolory zagościły na budynku UDSK. Modernizacja elewacji kosztowała 500 tys. zł
Fot: Malwina Witkowska

Elewacja współgra teraz z muralem

Zakończyła się modernizacja elewacji niskich budynków Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Wygląd najwyższego bloku z klinikami na razie pozostanie bez zmian, choć docelowo też ma być przemalowany.

- Wcześniej na naszym szpitalu powstał nowy mural, który został przygotowany przez festiwal Up To Date. Nie prezentował się dobrze, ze względu na poprzedni wygląd elewacji - tłumaczyła dyrektorka Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego prof. Anna Wasilewska.

Przed malowaniem najpierw umyto ponad 3 tys. m2 elewacji, uzupełniono braki w tynkach, a także ocieplono filary pomiędzy oknami. Dopiero potem można było pomalować ściany dwukrotnie. Teraz zamiast bordowych i kremowych ścian, są biele i szarości, które wzbogaciły kolorowe marginesy na krawędziach. Są one dopasowane do kolorów użytych w muralu przedstawiającego doktora misia. Prace trwały około dwóch miesięcy.

- Dla dzieci jest to ważne, aby sam szpital nie budził w nich lęku i obaw. Teraz te barwy są żywe i myślę, że mali pacjenci, bo rodzice mogą różne reagować, odbierają tę zmianę pozytywnie - podkreśliła dyrektorka szpitala.

Inwestycja kosztowała pół miliona złotych

Szpital zwrócił się o pomoc do urzędu marszałkowskiego, który pomógł sfinansować docieplenie i pomalowanie elewacji. Całość prac pochłonęła ok. 500 tys. zł.

- Wszystkim nam leży na sercu, aby komfort leczenia tych najmniejszych mieszkańców naszego regionu był jak najlepszy. Uważam, że jest to bardzo ważne, abyśmy wpierali UDSK, bo to chodzi o dobro dzieci - mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Koszty modernizacji elewacji udało się ograniczyć także dzięki sponsorom. Niezbędne farby dostarczyła podlaska firma Unicell International, a projekt elewacji bezpłatnie wykonał Cad Plan Biuro Projektowe.

- Świat nie jest idealny, dlatego to co możemy zrobić, to spowodować, by było bardziej kolorowo i weselej. Tematyka murali jest nam szczególnie bliska, bo z naszej inicjatywy powstało w ciągu ostatnich lat ponad 100 murali w Polsce, z czego 6 w Białymstoku m.in. mural z Zenkiem Martyniukiem - poinformował prezes Unicell International Bartłomiej Sawulski.

Powstanie nowy budynek

Szpital dziecięcy przechodzi obecnie największy w swojej historii remont. Gruntowną modernizację zaliczają wszystkie kliniki.

- Funkcjonujemy w trudnych warunkach. Teraz jest najtrudniejszy etap, bo wszystko jest wykańczane jednocześnie. Ale są to ostatnie tygodnie prac - wyjaśniła prof. Anna Wasilewska.

Jak poinformowała dyrektorka UDSK, zakończenie remontu planowane jest na koniec czerwca. To jednak nie koniec zmian.

W lipcu planowane jest rozpoczęcie procedury budowy nowego bloku poradni w miejscu obecnego parkingu. Do budynku mają zostać przeniesione poradnie, apteka, laboratoria. Ma też tam powstać pracownia mikrobiologiczna. Pierwsze przetargi mają ruszyć jeszcze w tym roku, a cała inwestycja ma być gotowa w ciągu trzech lat. Inwestycja ta opiewa na kwotę 228 mln zł.

- Szpital będzie połączony łącznikiem z nową częścią, więc ta elewacja może ulec jeszcze zmianie - zaznaczyła prof. Wasilewska.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

950 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39