69 lat temu wybuchło powstanie warszawskie. Uczcijmy bohaterów w Białymstoku

2013.08.01 00:00
W czwartek (1.08) obchodzimy 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Będzie ona upamiętniona również w Białymstoku.
69 lat temu wybuchło powstanie warszawskie. Uczcijmy bohaterów w Białymstoku
Fot: IPN

Uroczystości upamiętniające 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego odbędą się w Białymstoku przy pomniku poświęconym żołnierzom Arami Krajowej (przy ul. Kilińskiego) o godzinie 17.00. Wtedy też usłyszymy syreny, które mają przypomnieć, że w 1944 roku, tego dnia i o tej godzinie rozpoczęła się heroiczna walka o Warszawę. Syreny alarmowe zostaną włączone na terenie całego województwa podlaskiego na 3 minuty sygnałem modulowanym. Ich uruchomienie jest zgodne z programem działania Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego na 2013 rok. W czasie uroczystości pod pomnikiem nie zabraknie patriotycznych pieśni, złożenia kwiatów i zniczy.

Między innymi Instytut Pamięci Narodowej namawia, by o godz 17.00, kiedy w całym kraju zawyją syreny, gdziekolwiek by się nie było – zatrzymać się, uczcić chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za wolność. "Wyjdź z domu, wysiądź z samochodu, na minutę oderwij się od pracy. Pokaż innym, że pamiętasz. Złóż hołd bohaterom!" - czytamy w apelu IPN.

Godzina "W" – godz. 17.00 - w dniu 1 sierpnia 1944 roku była początkiem powstania warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski. Niemcy i Sowieci po obu stronach frontu zwalczali oddziały idące powstaniu na pomoc. Powstanie warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków.

Powstanie warszawskie zorganizowała Armia Krajowa w ramach Akcji "Burza" jako zbrojne wystąpienie przeciw okupantowi niemieckiemu. W czasie nieco ponad 2-miesięcznych walk zginęło 16 tys. powstańców, ok. 20 tys. zostało rannych, a ok. 15 tys. trafiło do niewoli niemieckiej. Szacuje się, że w jego trakcie zginęło ok. 200 tys. cywilów, w tym znaczna część polskiej inteligencji.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
843 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39