Asystenci medyczni wchodzą do gry

2018.10.23 07:10
Najpierw wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich, teraz zaś pozwolenie asystentom medycznym, żeby je wystawiali. Wszystko zaś dla wyższego celu - żeby lekarze mieli więcej czasu dla pacjentów.
Asystenci medyczni wchodzą do gry
Fot: pixabay.com

Od wtorku (23.10) już nie tylko lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia. Tego rodzaju uprawnienia otrzymali także asystenci medyczni.

- Wprowadzenie takiego rozwiązania ma przyczynić się do optymalizacji pracy lekarzy, którzy dzięki wprowadzonej nowelizacji będą mogli więcej czasu poświęcić pacjentom – wskazuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W praktyce wygląda to tak, że lekarz, który ma utworzony profil PUE ZUS, może udzielić upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich osobom, która wykonują zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Upoważnienie może być wystawione na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Po upływie tego czasu medyk ma prawo udzielać kolejnych pełnomocnictw na następne 12 miesięcy. Przy czym pozwolenie do wystawiania zaświadczeń lekarskich może być cofnięte w każdej chwili. Poza tym, jeżeli asystent popełni błędy, to odpowiedzialność za nie ponosi lekarz.

Warto jednocześnie wiedzieć, że asystent nie będzie miał dostępu do zwolnień pacjenta wystawianych przez innych lekarzy, nie będzie mógł wystawić wniosku o rehabilitację leczniczą oraz nie będzie mógł anulować zwolnień sygnowanych nazwiskiem innego medyka.

Z drugiej strony asystent, od razu po wysłaniu zaświadczenia on-line, ma możliwość wydrukowania tego zwolnienia na życzenie pacjenta. Po podpisaniu następuje przekazanie oryginału dokumentu do ZUS i zapisanie go w bazie ZUS. Dochodzi również do przesłania wiadomości o wystawieniu zaświadczenia na profil PUE płatnika, jeżeli płatnik taki profil posiada, wraz z podpisanym dokumentem elektronicznym (kopią zwolnienia).

Jeśli natomiast któryś z płatników składek, do którego powinno trafić zaświadczenie, nie ma profilu PUE, asystent otrzyma komunikat o konieczności wydrukowania ZLA dla np. przedsiębiorstwa.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

796 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39