Białostoccy lekarze uczą się. Nowy rodzaj operacji skróci kolejki

2018.06.06 10:16
Usuwanie uszkodzonych elektrod wewnątrzsercowych jest bardzo ważne. Czeka na nie wielu pacjentów. Jednak jest szansa na to, że kolejki zmniejszą się, ponieważ lekarze ze szpitala klinicznego uczą się wykonywania takich zabiegów.
Białostoccy lekarze uczą się. Nowy rodzaj operacji skróci kolejki
Fot: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

Kardiolodzy i kardiochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku uczą się nowego rodzaju operacji. Mowa o zabiegu usuwania uszkodzonych elektrod wewnątrzsercowych.

Medycy mają za sobą już 4 takie operacje. W Podlaskiem zostały one przeprowadzone po raz pierwszy. Wszystkie zakończyły się sukcesem. Przebieg zabiegów nadzorował prof. Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Nie było to łatwe zadanie, bowiem taka operacja jest trudna technicznie, a jej powodzenie zależy także od anatomii układu żylnego pacjenta.

- Problem w tym, że już mniej więcej pół roku po wszczepieniu elektrody przyrastają do serca i bardzo trudno jest je usunąć – tłumaczy prof. Bożena Sobkowicz, kierownik Kliniki Kardiologii USK. - Zabiegi te obarczone są dużym ryzykiem, gdyż może nastąpić perforacja i może dojść do uszkodzenia serca – dodaje.

Jednak, jak wskazują lekarze, nie ma powodów do obaw, ponieważ w większości przypadków (od 80 do 90%) wszystko przebiega prawidłowo.

W Polsce takie operacje przezskórnego usuwania elektrod wykonuje tylko kilka ośrodków m.in. Warszawa i Poznań, a na wschód od Wisły jedynie Zamość.

- Niestety na takie zabiegi są bardzo długie kolejki, nawet pacjenci tzw. pilni czy w stanach zagrożenia życia często muszą czekać na operacje. Dlatego postanowiliśmy nauczyć się tej metody – wskazuje prof. Sobkowicz. - Operacje usuwania elektrod wewnątrzsercowych można robić jedynie w ośrodku, który ma zaplecze kardiochirurgiczne, a my takie mamy. Ponadto zależy nam na kompleksowości. Skoro wszczepiamy takie urządzenia, potem kontrolujemy ich pracę, to powinniśmy także umieć pomóc, jak coś się złego dzieje – dopowiada.

Kardiolodzy i kardiochirurdzy z USK planują przeprowadzenie jeszcze kilku operacji pod okiem bardziej doświadczonego lekarza. Potem zamierzają ten rodzaj zabiegów wykonywać standardowo.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1830 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39