BPN-T pomoże w wyławianiu białostockich talentów

2012.10.18 00:00
Najpierw konferencja, a potem cały, długofalowy projekt "Talenty XXI wieku" - to działania Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPN-T), które mają pomóc w wyłowieniu, a przede wszystkim zatrzymaniu w naszym mieście młodych talentów.
BPN-T pomoże w wyławianiu białostockich talentów
Fot: sxc.hu

26 października na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku odbędzie się konferencja Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego "Białystok - nowa przestrzeń technologii, nauki i talentu". Będzie to inicjatywa tworząca pole dialogu o roli miasta, które w coraz większym stopniu powinno opierać swój rozwój na posiadanym potencjale intelektualnym oraz być miejscem tworzenia modelowego parku naukowo-technologicznego. Z tego względu konferencja ma umożliwić reprezentantom świata nauki, gospodarki i samorządów określenie priorytetów w sferze budowania nowych rozwiązań sprzyjających współpracy tych środowisk.

- Celem konferencji jest przedstawienie koncepcji działania Parku przy współpracy z uczelniami - mówi Jolanta Koszelew, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Konferencja będzie prezentować osiągnięcia Białegostoku jako ośrodka akademickiego i zwróci uwagę na kapitał intelektualny Polski jako czynnik rozwoju nauki i nowoczesnych technologii. Kluczowym punktem będzie też debata na temat roli uczelni, samorządów, przedsiębiorców i parków naukowo-technologicznych w rozwoju kapitału intelektualnego oraz jego wykorzystania w procesach gospodarczych. Dzięki tej dyskusji być może uda się określić jaką funkcję ma docelowo pełnić Białostocki Park Naukowo-Technologiczny w strukturze potencjału naukowego Białegostoku, a jaka ma być ta funkcja wobec gospodarki, w tym wobec innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstw.

Konferencja to nie jedyny z ostatnich pomysłów BPN-T. Instytucja właśnie przygotowała projekt "Talenty XXI wieku". Ma on pomóc wyławiać młode talenty, które rodzą się w Białymstoku.

- Chcemy zachęcać tych ludzi, stwarzać im bodźce, by pozostawali w naszym mieście - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Program ma w pierwszym rzędzie uruchomić stawianie pytania: "czy warto wyjechać z Białegostoku czy lepiej tu zostać". Potem młodzież powinna zobaczyć inicjatywę miasta - że Białystok robi coś, by młodych ludzi tu zatrzymać, że jest w stanie zapewnić im atrakcyjną pracę i warunki do założenia własnej firmy. Trzecim elementem programu ma być współpraca, której teraz nie ma - pomiędzy przedsiębiorcami, uczelniami i samorządem.

- Chcemy swoją opieką objąć licealistów, studentów, absolwentów - dodaje dyrektor Koszelew.

W przyszłym roku zostaną szczegółowo opracowane założenia projektu, a ruszy on w 2014 r. Będzie to pierwsza tego typu inicjatywa prowadzona przez park naukowy działający w Polsce.

W tej chwili trwają prace przy budowie siedziby Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Oddanie inwestycji opóźni się jednak o kilka miesięcy. Inkubator technologiczny wykonawca najprawdopodobniej przekaże na koniec tego roku, a kolejny budynek - w połowie przyszłego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1148 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39