Budżet Obywatelski. "Autobus Marty" pozwoli spełnić marzenia osób z niepełnosprawnościami?

2022.10.07 08:06
Białostoczanie do 17 października mogą zagłosować na 4 ze 180 proponowanych projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2023. Jednym z nich jest "Autobus Marty", który byłby wyposażony w windę oraz miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Budżet Obywatelski. "Autobus Marty" pozwoli spełnić marzenia osób z niepełnosprawnościami?
Fot: Pixabay / Zdj. ilustracyjne

Autobus dla osób z niepełnosprawnościami

Trwa głosowanie do Budżetu Obywatelskiego 2023. W tym roku walka jest zacięta, ponieważ każdy białostoczanin może oddać głos jedynie na 4 projekty wybranych spośród 180 propozycji. Zatem wybór nie należy do najłatwiejszych. Spośród projektów z pewnością wiele zasługuje na uwagę. Jednym z nich jest "Autobus Marty", czyli projekt zgłoszony przez Martę Stieszenko.

- Pomysł na "Autobus Marty" zrodził się z moich doświadczeń zawodowych, pracy w Stowarzyszeniu Aktywni. Stowarzyszenie specjalizuje się w szeroko rozumianej opiece i aktywizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Stowarzyszenie Aktywni co roku realizuje wiele projektów, w tym projekty wyjazdowe. Od kiedy pracuję i uczestniczę w wyjazdach, zawsze wynajmowaliśmy standardowy autokar. Aby osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły jechać razem, trzeba było je wnosić po stromych, wysokich schodach - wspomina Marta Stieszenko.

Jak dodaje, czynność ta za każdym razem balansowała na granicy bezpieczeństwa i sprawiała ogromny dyskomfort zarówno osobom wnoszonym, jak i tym, które wnoszą. Niestety nie było dotąd innej możliwości, aby mogły podróżować razem ze swoją grupą.

- Jest jeszcze opcja wynajęcia busa miejskiego dla osób poruszających się na wózkach, jednak jest to pewnego rodzaju wykluczenie. Cała grupa, w której na co dzień funkcjonuje osoba na wózku jedzie razem, a osoba na wózku sama. Wiadomo, że atmosfera w autokarze podczas wspólnej podróży dla wielu z nas do dziś to niezapomniane wrażenia. Wspólne śmiechy, żarty, śpiewanie. Osoba, która jedzie w oddzielnym aucie nie ma szans na takie wspomnienia. Często na takie wyjazdy dowożą też rodzice, a tu też w dużej mierze chodzi o to, żeby choć przez chwilę poczuć niezależność. Mimo nierozerwalnych więzi z rodziną wiadomo, że każdy z nas potrzebuje mieć własną przestrzeń i od czasu do czasu odpocząć od codzienności, w której 24 h na dobę jest się razem - przekazuje nam Marta.

Początkowo próbowała dowiedzieć się w Urzędzie Miasta czy miasto nie miało by możliwości, aby taki autobus zakupić do zasobów miejskich. Niestety Marta otrzymała odpowiedź, że jeśli miasto zakupi taki autokar ze środków własnych to będzie on mógł się poruszać jedynie w granicach administracyjnych miasta, dokładnie tak jak autobusy miejskie. Taki układ nie wchodził w grę, ponieważ potrzebny był autokar, który mógłby jeździć po całej Polsce i nie tylko. Tak właśnie powstał pomysł napisania projektu na "Autobus Marty" w Budżecie Obywatelskim 2023 - jest to projekt ogólnomiejski M22.

Każdy będzie mógł z niego korzystać

- Nie wyobrażam sobie, że taki autokar miałby służyć tylko jednej organizacji. Ideą Budżetu Obywatelskiego jest to, że projekty mają służyć obywatelom. Założeniem mojego projektu jest to, aby całe środowisko osób z niepełnosprawnościami mogło korzystać z możliwości i udogodnień takiego pojazdu - podkreśla inicjatorka.

Projekt skierowany jest do:
- organizacji pozarządowych zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością ruchową, ale i każdą inną, której taki autokar ułatwi podróżowanie;
- domów pomocy społecznej;
- przedszkoli i szkół integracyjnych;
- szkół specjalnych i przysposabiających;
- warsztatów terapii zajęciowej;
- centrów aktywności społecznej;
- zakładów pracy chronionej;
- przedsiębiorstw ekonomii społecznej;
- firm zatrudniających osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami np. na wyjazdy integracyjne.

"Autobus Marty" to autokar z windą, 4 miejscami dla osób poruszającymi się na wózkach inwalidzkich w tym wózkach półleżących. W razie potrzeby można w miejsca "wózkowe" wpiąć normalne fotele.

- Trzy rzędy najbliższe miejscom "wózkowym" mają mieć poszerzony rozstaw siedzeń, aby łatwiej można było przesadzać inne osoby, które mogą być przesadzone z wózków i jechać w normalnych fotelach. Planowane są tam 4 punktowe pasy bezpieczeństwa. Jeden z producentów autokarów zaproponował również, że fotele przy przejściu mogą obracać się przodem do przejścia w celu ułatwienia przesadzania (potem ustawia się je ponownie przodem do kierunku jazdy). Ogólna liczba miejsc w autokarze to 36 - informuje Marta Stieszenko.

Jak głosować?

Do Budżetu Obywatelskiego 2023 głosować można od 3 do 17 października. Każdy może zagłosować tylko raz wypełniając kartę do głosowania w wersji elektronicznej lub papierowej. Można wybrać maksymalnie 4 projekty ze wszystkich zakwalifikowanych do głosowania. Osoby niepełnoletnie mogą zagłosować, jeśli mają zgodę rodzica lub opiekuna prawnego – wystarczy wypełnić formularz dołączony do karty głosowania.

W przypadku głosowania przez internet trzeba zaznaczyć wybrane projekty oraz wpisać adres email, na który zostanie wysłany link aktywacyjny. Kliknięcie w ten link jest potwierdzeniem oddania głosu. W przypadku wypełnienia papierowej karty do głosowania trzeba podać numery ID wybranych przez siebie zadań. Karta do głosowania dostępna jest: tutaj.

Kartę do głosowania w wersji papierowej można wypełnić w Urzędzie Miejskim przy ul. Słonimskiej 1, w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. Branickiego 3/5 lub w mobilnym punkcie do głosowania, które będą dostępne 8, 9, 15 i 16 października, w godz. 12.00-16.00 na Rynku Kościuszki.

Wyniki głosowania poznamy do 31 października.

Sprawdź także: listę 180 projektów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1153 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39