Czy da się żyć w świecie bez reguł? "Tango" Mrożka w Teatrze Szkolnym

2022.02.03 15:38
"Tango" Sławomira Mrożka to klasyka polskiej dramaturgii. To historia pewnej rodziny, która żyje w świecie bez reguł. Zatem, czy jest jeszcze miejsce na bunt? Sztukę będzie można obejrzeć na deskach Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku.
Czy da się żyć w świecie bez reguł? "Tango" Mrożka w Teatrze Szkolnym
Fot: Materiały prasowe

"Tango" to premierowy spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorskiego w reż. Pawła Chomczyka. 

Pękają skorupy, puszczają okowy. Rewolucja i ekspansja! Rozbijanie starych form, precz z konwencją, niech żyje dynamika! Życie w stwarzaniu, wciąż poza granice, ruch i dążenie, poza formę, poza formę!

A co jeśli forma przylgnęła do nas tak mocno, że stała się jedyną treścią? Co rozbijać? Z jaką konwencją walczyć? O jaką konwencję walczyć? Co tworzyć? Poza jakimi granicami?

Rodzina artystów przebrzmiałej awangardy ugrzęzła w świecie braku reguł, o który walczyła.

Dążenie do odrzucenia wszelkich tradycyjnych form doprowadziło ją do sytuacji, w której przylgnęły do niej formy owo dążenie wyrażające. Aspiracje do odejścia od jakichkolwiek konwencji przerodziły się mimowolnie w konwencję. Bunt Artura – przedstawiciela młodego pokolenia, tradycjonalisty z ideologicznym zacięciem, przeciwko panującym w rodzinie (nie)porządkom, staje się wybawieniem dla artystów zjadających własny ogon.

Wprowadzenie nowego, konwencjonalnego, tradycyjnego ładu w skrajnie spolaryzowanej rodzinie nie jest jednak satysfakcjonującym rozwiązaniem. Potrzebna jest idea znacznie silniejsza, konieczne jest usankcjonowanie porządku opartego na silnej władzy...Władza się zmieni... Porządek zostanie.

Na ile aktualne jest przesłanie sztuki Mrożka? Czy możemy odnosić je do współczesnych czasów? Mamy się jeszcze przeciw czemu buntować? Czy władza pomaga czy przeszkadza w dążeniu do uniwersalnego porządku świata?

Warto wybrać się do Teatru Szkolnego i znaleźć odpowiedzi na te pytania. A przynajmniej spróbować.

Premiera "Tanga" Sławomira Mrożka odbędzie się w sobotę (19.02), o godz. 18:00.

SZCZEGÓŁY I HARMONOGRAM

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1369 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39