Czynniki ryzyka. Czego należy unikać, żeby być zdrowym?

2017.12.16 08:40
Palenie tytoniu, niewłaściwe odżywianie, brak wysiłku fizycznego czy nadciśnienie tętnicze - to tylko niektóre czynniki ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego.
Czynniki ryzyka. Czego należy unikać, żeby być zdrowym?
Fot: pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia - w ramach kampanii "Profilaktyka, Człowieku!" - opublikowało listę czynników ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego. Pierwszy z nich to palenie tytoniu. Papierosy – poza doprowadzeniem do raka płuc - znacznie podwyższają prawdopodobieństwo zachorowania także na nowotwory złośliwe krtani, gardła, jamy ustnej, przełyku, żołądka, trzustki, nerek, prostaty czy szyjki macicy oraz choroby serca i naczyń krwionośnych.

Kolejna rzecz to niewłaściwe odżywianie, które grozi nie tylko nadwagą czy otyłością, ale sprzyja też powstawaniu szeregu chorób układu krążenia, układu kostnego wystąpieniu cukrzycy czy chorób nowotworowych. Cukrzyca natomiast może prowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych.

Resort przypomina również, że brak wysiłku fizycznego w codziennym życiu nie wychodzi nikomu na zdrowie i nie zapewni nam dobrego samopoczucia. Nie chodzi tu o wygląd zewnętrzny, a raczej o szereg problemów zdrowotnych, które mogą być konsekwencją braku aktywności fizycznej - tj. nadwagę, otyłość, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, cukrzycę. Niska aktywność fizyczna zwiększa też ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Poza tym np. nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi m.in. do zawału serca i udaru mózgu. Co istotne, w większości przypadków nadciśnienie tętnicze nie daje żadnych objawów. Szczególnie na samym początku, kiedy wartości ciśnienia nie są jeszcze bardzo wysokie i trudno wyczuć zmiany mogące świadczyć o rozwoju choroby. Dlatego powinniśmy regularnie je mierzyć.

Inną kwestią jest cholesterol, którego swoją drogą potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Problemy ze zdrowiem zaczynają się natomiast, gdy poziom cholesterolu przekracza dopuszczalną normę. Skutkiem zbyt wysokiego poziomu tzw. "złego" cholesterolu LDL jest przede wszystkim miażdżyca naczyń, która może doprowadzić do choroby niedokrwiennej serca, zawału serca i udaru mózgu.

Ministerstwo nie zapomina także o wymienieniu alkoholu, który niszczy wątrobę i trzustkę, zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego. Nadmierne picie ma również swoje konsekwencje psycho-społeczne – może prowadzić do zaburzeń psychicznych, a także wpływa na nasze życie społeczne i relacje z otoczeniem.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1360 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39