Do Białegostoku trafią pieniądze na nowoczesne badania i rozbudowę szpitala

2015.03.10 00:00
Szansa na unijne dofinansowanie dla Uniwersytetu Medycznego oraz kolejne transze na rozbudowę szpitala wojewódzkiego - dwie decyzje dotyczące jednostek zajmujących się ochroną zdrowia zapadły na wtorkowym posiedzeniu zarządu województwa.
Do Białegostoku trafią pieniądze na nowoczesne badania i rozbudowę szpitala
Fot: pixabay.com
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ma szansę na pieniądze, które pozwolą na nowoczesne badania

Zarząd województwa wpisał na listę inwestycji kluczowych projekt, który zakłada unowocześnienie aparatury badawczej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzięki temu uczelnia ma szansę na otrzymanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego, gdy tylko pojawią się oszczędności w realizacji dotychczasowych inwestycji.

UMB zamierza kupić aparaturę i urządzenia potrzebne do prowadzania działań badawczo-rozwojowych przez jednostki wchodzące w skład Centrum Badań Innowacyjnych PLUS (to m.in. Zakład Fizjologii, Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii oraz Zakład Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji). Badania mają dotyczyć wczesnego wykrywania i terapii cukrzycy, otyłości, zaburzeń metabolicznych, chorób neurodegeneracyjnych, przewlekłych chorób nerek i wątroby oraz nowotworów. Koszt inwestycji wynosi 33,1 mln zł, a wnioskowana dotacja unijna to 28,1 mln zł.

Natomiast z budżetu regionu będą dofinansowane kolejne etapy przebudowy Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 25 i 25 w Białymstoku. Ponad 16 mln zł pozwoli na rozbudowę bloków 1, 1A/1B, 2, 9 oraz budowę zewnętrznej windy szpitalnej w budynku nr 12. Inwestycja zakończy jeszcze w tym roku. Z kolei prawie 13,5 mln zł przeznaczone jest na dalszy etap przebudowy budynków nr 7 i 8 na potrzeby Oddziału Ginekologiczno-Położniczego przenoszonego z ul. Warszawskiej. Ta inwestycja powinna zakończyć się w 2016 r.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

228 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39