"Feminizm jest Polsce potrzebny" - Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet zaprasza na debatę

2022.11.23 17:14
28 listopada w Nie Teatrze odbędzie się debata oksfordzka, której teza brzmi: "Feminizm jest Polsce potrzebny". Wydarzenie jest organizowane przez 100-lecie Kobiet.
"Feminizm jest Polsce potrzebny" - Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet zaprasza na debatę
Fot: Pixabay.com

100-lecie Kobiet o raz kolejny chce w specjalny sposób podkreślić, jak ważną datą jest 28 listopada. To właśnie tego dnia w 1918 r. kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. W związku z tym wspólnie z Nie Teatrem w ramach cyklu „Kobiety do dzieła” organizowane jest wydarzenie "Odczarujmy feminizm". Słowo "feminizm" wciąż budzi wiele wątpliwości i nie zawsze jest prawidłowo rozumiane.

Dlatego 28 listopada o 18.00 w Nie Teatrze odbędzie się debata  oksfordzka, której teza brzmi: "Feminizm jest Polsce potrzebny", podczas której można będzie też zastanowić się czym naprawdę jest feminizm. Wśród uczestników debaty "za" i "przeciw" będą cztery kobiety i czterech mężczyzn, są to liderki oraz liderzy opinii publicznej. Głos zabiorą: Jerzy Bieluk, Małgorzata Bieńkowska, Marek Masalski, Krzysztof Kurianiuk, Agnieszka Otapowicz, Katarzyna Rosińska, Michał Różycki, Dorota Sawicka.

Organizatorzy debaty chcą, by także publiczność wyraziła swoje zdanie. Bo celem wydarzenia jest przede wszystkim wymiana poglądów.

Dlatego nie będzie to konkurs, czy też walką drużyn.  To pomysł na wysondowanie wśród grupy Mówczyń i Mówców i publiczności czy są "za", czy "przeciw" tezie. I jak to argumentują. Mówcy i mówczynie będą mieć 4 minuty na wystąpienie. W czasie każdego wystąpienia zarówno członkowie publiczności, jak też główni mówcy i mówczynie mają prawo zażądać głosu, wstając z miejsca, unosząc rękę i wykrzykując słowo "Pytanie" bądź "Informacja" (nie więcej niż 2 zdania). Mówczyni lub Mówca zdecyduje czy odpowiedzieć na pytanie, czy zezwolić na przekazanie informacji. Zachęcamy słuchaczy do aktywności i stosowania jak największej ilości wtrąceń, bo to bardzo urozmaica debatę i zmusza mówcę do bieżącego reagowania na uwagi sali – informują przedstawicielki 100-lecia Kobiet.

Po wystąpieniach mówców będzie czas na debatę z publicznością. Każdy chętny będzie mógł się wypowiedzieć przez 2 minuty. Na początku oraz na końcu debaty odbędzie się głosowanie "za" bądź "przeciw" tezie.

Po zakończeniu debaty przedstawione zostaną wyniki krótkiej ankiety, jaką 100-Lecie Kobiet przeprowadziło wśród mieszkanek i mieszkańców Białegostoku.

Później odbędzie się "Kawiarenka herstoryczna – Czytelnia Kobiecych słów". Wówczas aktorki i aktorzy białostockich scen: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska i Marek Tyszkiewicz zaprezentują kobiece wiersze, fragmenty prozy i cytaty z feministycznych książek publicystycznych.

Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, ale wymagane są zgłoszenia mailem: 100lecie@gmail.com. Warto szybko się zgłaszać, gdyż obowiązuje limit miejsc.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1517 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39