Fundacja Biedronki przekaże prawie 8 mln zł na budowę hospicjum Proroka Eliasza

2021.10.13 17:59
7,6 mln zł przekaże Fundacja Biedronki na hospicjum Proroka Eliasza w województwie podlaskim. To duże wsparcie dla tej inwestycji.
Fundacja Biedronki przekaże prawie 8 mln zł na budowę hospicjum Proroka Eliasza
Fot: Fundacja Proroka Eliasza
Hospicjum w budowie

Będzie nowe hospicjum w regionie

Aktualnie w naszym regionie zaledwie 7 podmiotów zapewnia opiekę na oddziale medycyny paliatywnej lub w hospicjum stacjonarnym. Jak wiadomo, potrzeby są jednak znacznie większe. Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza z siedzibą w Michałowie podjęła się niedawno budowy takiej placówki w Makówce (gmina Narew). Realizacja tego projektu będzie możliwa dzięki wsparciu Fundacji Biedronka, która przekaże na ten cel 7,6 mln zł i stanie się głównym fundatorem hospicjum.

Po wybudowaniu placówki opiekę w niej znajdą osoby nieuleczalnie chore będące u kresu swojego życia. Dodatkowo miejsce to ma także pełnić siedzibę hospicjum domowego wraz z wypożyczalnią sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego dla podopiecznych. W planach jest też utworzenie tam przestrzeni edukacyjnej, gdzie będą organizowane różne szkolenia i warsztaty.

- Prowadząc od dziesięciu lat hospicjum domowe na terenach wiejskich wschodniego Podlasia, jesteśmy przekonani o konieczności uruchomienia ośrodka stacjonarnego dla mieszkańców tego regionu. Chcemy nadal sprawować opiekę nad osobami nieuleczalnie chorymi i zależnymi oraz ich opiekunami w ich domach, ale konieczne jest, aby zakres świadczonej przez nas pomocy poszerzyć o całodobową opiekę w warunkach stacjonarnych. Dlatego powstaje Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny Fundacji HPE w Makówce, w gminie Narew- mówi Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza

W nowo wybudowanym hospicjum specjalistyczną opiekę znajdzie 36 osób

Na terenach wiejskich mieszka wiele samotnych starszych osób. Kiedy zachorują, są często zostawione same sobie, dlatego budowa Hospicjum Proroka Eliasza jest tak potrzebna. Wspieramy ten projekt także dlatego, że Hospicjum wprowadza innowacyjny model opieki, który ma szansę się sprawdzić także w innych regionach z mniejszą liczbą mieszkańców - Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki

Budowa placówki już ruszyła. Pierwsze prace rozpoczęły się w 2019 r. W 2021 planowane są prace wykończeniowe oraz wyposażenie hospicjum. W planach jest także wykonanie infrastruktury zewnętrznej – drogi, ścieżek czy patia. Prawdopodobnie placówka będzie gotowa wiosną 2022 r. Fundacja Proroka Eliasza musi jednak zebrać jeszcze brakujące środki, a tych jest całkiem sporo:

- Dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy od Fundacji Biedronki, możemy przyspieszyć prace na budowie. Nasz cel stał się tak realny, jak nigdy wcześniej. Nadal jednak zbieramy środki, gdyż ceny materiałów i usług budowlanych znacznie poszły w górę. Aby ukończyć całą inwestycję i móc przyjąć pierwszych pacjentów na wiosnę 2022 roku, potrzebujemy zebrać jeszcze 3 mln zł - mówi prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1254 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39