Koncert Golec uOrkiestra na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową

dodane dnia: 2023-06-28 przez: Dali01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Koncert Golec uOrkiestra na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-09-25
Organizatorzy zapraszają na Koncert Golec uOrkiestra na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową.

Stowarzyszenie „Pro Salute” wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci chorych na dystrofię mięśniową różnego typu, postanowiło zorganizować czwarty już Koncert Na Rzecz Dzieci z Dystrofią Mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB.


Gwiazdą wieczoru będzie Golec u Orkiestra. Solidna porcja soczystego góralskiego folku, szczypta popu, odrobina rock & rolla i okruch jazzu. Z tych muzycznych komponentów Golec uOrkiestra stworzyła niezwykle oryginalny przepis na muzyczny sukces.

Twórcy tego artystycznego projektu to urodzeni pod dobrą nutą bracia bliźniacy Łukasz i Paweł Golcowie. Górale z Milówki w Beskidzie Żywieckim, absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach zadebiutowali w 1999 roku płytą Golec uOrkiestra 1. Umieszczone na niej utwory, takie jak "Lornetka" czy "Crazy is my life", do dziś nuci cała Polska.

Na kolejnym krążku grupy Golec uOrkiestra 2, wydanym w 2000 roku, znalazł się przebój "Ściernisco", jedna z ulubionych piosenek byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga W. Busha, żartobliwe "Słodycze" oraz dedykowany Adamowi Małyszowi utwór "Zwycięstwo".

Dwa lata później na rynku muzycznym ukazał się album Golec uOrkiestra 3, z którego pochodzą pełne góralskiej dynamiki "Pędzą konie" oraz ironiczne "Kto się ceni".

Choć Zespół jest wierny swoim muzycznym korzeniom, nie obawia się artystycznych eksperymentów, czego przykładem jest współpraca z Gromeem i Bedoesem. Efektem tej kooperacji jest wydany w 2019 roku utwór "Górą Ty", który natychmiast podbił muzyczne listy przebojów i stał się niekwestionowanym hitem.

Dowodem odwagi i otwartości na nowe formy muzyczne jest także projekt Symphoethnic, w którym zespół Golec uOrkiestra połączył siły z wybitnymi wokalistami (Piotr Cugowski, Kuba Badach, Andrzej Lampert, Krzysztof Trebunia - Tutka), z orkiestrą symfoniczną Silesian Art Collective, Orkiestrą Ludową oraz najwybitniejszymi wirtuozami gry na instrumentach etnicznych. Połączenie brzmień symfonicznych z muzyką etniczną okazało się znakomitym pomysłem, bo projekt został fantastycznie przyjęty i wysoko oceniony przez publiczność.

Zespół nagrał dotąd 11 albumów i płyt koncertowych, które sprzedały się w milionach egzemplarzy. Popularność i sympatia publiczności zaowocowała licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Golec uOrkiestra otrzymała m.in. dwa "Fryderyki", "Superjedynkę", na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, dwie statuetki "Wiktora", "Asa Empiku" za najlepszą sprzedaż płyt oraz nagrodę TVP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Genius Loci - Poloniae" za popularyzowanie kultury polskiej w kraju i za granicą.

Bracia Paweł i Łukasz Golcowie z ogromną pasją i zaangażowaniem poświęcają się nie tylko koncertowaniu i tworzeniu nowych utworów, ale także działalności społecznej.

W 2003 roku założyli Fundację zajmującą się min. kultywowaniem muzyki łuku Karpat poprzez tworzenie na Żywiecczyźnie dziecięcych ognisk twórczości artystycznej.


Dystrofie mięśniowe to grupa chorób mięśni uwarunkowanych genetycznie, charakteryzujących się nieodwracalnymi zmianami w mięśniach i tkance łącznej. W ich postępującym przebiegu dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni, co w konsekwencji prowadzi do inwalidztwa. W późniejszych stadiach choroby dochodzi także do uszkodzenia serca i niewydolności oddechowej.

Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Wojciecha Kułaka z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym "Dać Szans" Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku od 10 lat, jako jedyni w Polsce, za pomocą eksperymentalnej terapii czynnikiem stymulującym kolonię granulocytów z powodzeniem umożliwiają dotkniętym tymi chorobami dzieci, usprawniać ich funkcjonowanie, a nawet zrobić pierwsze samodzielne kroki. Sukces badaczy odbił się echem w całym kraju i za granicą (w tym USA).


Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.
Bilety do nabycia w kasie i na stronie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

206 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39