Kto odpoczywa najdłużej? Zawody z dodatkowym urlopem

2016.05.20 17:25
Płatny urlop wypoczynkowy ma każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Są jednak zawody, które mogą go sobie wydłużyć, nawet o 5 czy 15 dni.
Kto odpoczywa najdłużej? Zawody z dodatkowym urlopem
Fot: pixabay.com
Komu przysługuje dodatkowy urlop?

Każda osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Jego długość zależy od okresu zatrudnienia pracownika. Podstawowy wymiar to 20 dni roboczych i dotyczy pracobiorcy, który jest zatrudniony krócej niż 10 lat. Natomiast na 6 dni więcej może liczyć osoba po 10 latach pracy.

Okazuje się, że pracując w pewnych zawodach można sobie urlop wypoczynkowy wydłużyć. Z takiej opcji korzystają m.in. nauczyciele, pracownicy socjalni, urzędnicy służby cywilnej, służby mundurowe, sędziowie i prokuratorzy.

Nauczyciele

Nauczyciele mają prawo do urlopu wypoczynkowego w ilości dni odpowiadających okresowi ferii, zarówno letnich, jak i zimowych. Urlop ten musi być wykorzystany w czasie ich trwania. Nauczyciele zerówek mogą cieszyć się z wolnego liczącego 35 dni. Na taką samą ilość dni może liczyć nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie przewidziano ferii szkolnych. Natomiast nauczyciele akademiccy wykorzystują 36 dni płatnego urlopu wypoczynkowego, przy czym muszą być one wyczerpane w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.

Pracownicy socjalni

Na dłuższy wypoczynek mogą liczyć także pracownicy socjalni. Pod warunkiem, że są zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej lub w powiatowych centrach pomocy rodzinie i do ich obowiązków należy praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych. Po przepracowaniu pełnych 5 lat nabywają oni prawo do dodatkowego, 10-dniowego urlopu wypoczynkowego. Należy się on raz na 2 lata.

Urzędnicy służby cywilnej

Dodatkowe wolne przysługuje również pracownikom służby cywilnej. Po 5 latach pracy otrzymują oni 1 dzień za każdy kolejny przepracowany rok. Taki wzrost następuje do momentu osiągnięcia 12 dni.

Służby mundurowe

Także mundurowi są uprawnieni do ponadprzeciętnego odpoczynku. Otrzymują roczne dopełnienie w postaci 13 dni. Dotyczy to policjantów, którzy osiągnęli określony wiek lub staż służby czy też pracują w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Prawo do dodatkowego urlopu może być uzasadniane także szczególnymi właściwościami służby. Taką decyzję podejmuje szef resortu spraw wewnętrznych.

Pod podobnymi warunkami dodatkowe wolne mogą uzyskać żołnierze. W zależności od stopnia szkodliwości warunków, w których pracują, przysługuje im 5, 7, 10 lub 15 dni ekstra wypoczynku. Jeżeli żołnierz zajmuje stanowisko o szczególnej właściwości, to przysługuje mu 10 lub 15 dni.

Inne kryterium uprawniające wojskowego do dodatkowego wolnego to posiadanie odpowiedniego stażu w czynnej służbie wojskowej. Po 15 latach służby oznacza to 5 dni dodatkowego specjalnego urlopu, po 20 latach - 10 dni, a po 25 latach - 15 dni. Natomiast 12 bonusowych dni otrzyma żołnierz, który piastuje stanowisko pracownika naukowego, naukowo-dydaktycznego, dydaktycznego lub badawczo-technicznego.

Sędziowie i prokuratorzy

Poza urlopem wypoczynkowym w podstawowym wymiarze, sędziom oraz prokuratorom należy się w każdym roku urlop dodatkowy, czyli 6 dni po 10 latach pracy oraz 12 dni po 15 latach pracy.

Warto też pamiętać, że wypoczynek dłuższy niż wskazany w kodeksie może mieć każdy pracownik niezależnie od stanowiska i stażu pracy. Pod warunkiem, że pracodawca zgodzi się na zapisy dotyczące dłuższych urlopów w umowie o pracę, układzie zbiorowym lub regulaminie.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1043 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39