Kultura na weekend. Co się będzie działo w Białymstoku i regionie?

2023.11.03 07:31
Pierwszy listopadowy weekend w sektorze kultury i rozrywki w Białymstoku rozpoczyna się intensywnie. W harmonogramie wydarzeń znalazło się przede wszystkim mnóstwo koncertów, spektakli teatralnych i seansów kinowych. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Kultura na weekend. Co się będzie działo w Białymstoku i regionie?
Fot: Materiały organizatorów

IMPREZY KLUBOWE, TANECZNE, GRANIE DO PIWA:

Projekt 80's Vs. 80-te z DJ Finesee

W piątek (3 listopada) w Zmianie Klimatu odbędzie się impreza Projekt 80's Vs. 80-te z DJ Finesee. Wydarzenie przeniesie uczestników w magiczne lata 80-te, pełne muzyki, filmów i kultowych wydarzeń. Ta wyjątkowa noc będzie pełna utworów od takich artystów jak Michael Jackson, Madonna, A-HA, Queen i wielu innych, których przeboje do dziś cieszą się ogromną popularnością. Będzie można przywitać się z klasykami filmowymi takimi jak "Powrót do przyszłości" i "Seksmisja". DJ Finesee, który ma wyczucie dla ducha tamtych lat, zadba o odpowiednią selekcję muzyczną.

Więcej informacji: Projekt 80's Vs. 80-te z DJ Finesee


Imprezy w LOFT CLUB

W piątek (3 listopada) w LOFT CLUB odbędzie się Piątek z Hitami na czasie. Będzie otwarty ogrzewany ogródek i 2 parkiety do tańca. Zagrają: hity na czasie, muzykę polską i disco polo. W sobotę (4 listopada) w tym samym miejscu odbędzie się Sobota Disco Polo. Na miejscu również będzie otwarty ogrzewany ogródek i 2 parkiety do tańca. Rozbrzmi: disco polo, muzyka polska i hity na czasie.

Więcej informacji:
Piątek z Hitami na czasie w LOFT CLUB
Sobota Disco Polo w LOFT CLUB


Dużo Wszystkiego Najlepszego z DJ HAL

W sobotę (4 listopada) w Zmianie Klimatu w planach jest impreza Dużo Wszystkiego Najlepszego z DJ HAL. Wydarzenie obiecuje niezapomnianą muzyczną podróż przez różne dekady. DJ HAL zabierze uczestników w autorski przelot przez najlepsze brzmienia zmienianego parkietu, począwszy od winylowych szaleństw lat 80-tych, przez kasetowe hity lat 90-tych, aż po empetrójkowe the-best-offy lat 2000-nych. Nie zabraknie także jutubowych wiriali lat 10-tych oraz streamingowych sztosów z lat 20-tych. To wydarzenie to doskonała okazja, by przeżyć muzyczną podróż przez lata i zatańczyć do najlepszych utworów każdej dekady.

Więcej informacji: Dużo Wszystkiego Najlepszego z DJ HAL


Imprezy w kompleksie JARD

W sobotę (4 listopada) w Kompleksie JARD odbędzie się Prywatka Taneczna. Będzie to impreza taneczna z muzyką na żywo. Imprezę poprowadzi zespół AKONTO. W niedzielę (5 listopada) w tym samym miejscu w planie jest Wieczorek Taneczny dla Nieco Starszych Nastolatków. To również impreza taneczna z muzyką na żywo, którą poprowadzi zespół AKONTO.

Więcej informacji:
Prywatka Taneczna w Kompleksie JARD
Wieczorek Taneczny w Kompleksie JARD


KONCERTY:

Wojtek Pilichowski Band

W piątek (3 listopada) w Zmianie Klimatu odbędzie się koncert Wojtek Pilichowski Band. Skład zespołu to nie tylko wybitny basista Wojtek Pilichowski, ale także inni muzycy, tacy jak Dawid Trawicki (gitara), Mateusz Krok (perkusja) i Bartosz Pokrywka (instrumenty klawiszowe). Podczas tego wyjątkowego wydarzenia będzie można usłyszeć piosenki z ich najnowszego albumu "Conjunction". To niepowtarzalna okazja dla miłośników jazz-rocka, aby doświadczyć niesamowitej energii i wirtuozerskich występów zespołu na żywo.

Więcej informacji: Jeden z najlepszych basistów na świecie w Białymstoku!


CONTRATIEMPO - koncert flamenco

W piątek (3 listopada) w Nie Teatrze odbędzie się koncert flamenco zespołu Contratiempo. Występ zespołu Contratiempo to będzie prawdziwa podróż do serca Andaluzji, prezentująca wszystkie jej aspekty, od muzyki i tańca po hiszpańskie rytmy. Zespół, istniejący od 2003 roku, wykonuje muzykę flamenco, łącząc tradycyjne brzmienia z elementami innych gatunków muzycznych. Skład zespołu obejmuje gitarzystów, tancerki flamenco oraz śpiewaka. Koncert Contratiempo to okazja do przeżycia europejskiego południa w samym sercu Polski, z gościnnymi występami znakomitych artystów flamenco zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Więcej informacji: Podroż prosto z Polski do gorącej Hiszpanii. To bardzo proste i możliwe!


Zaduszki Bluesowe

W sobotę (4 listopada) w Famie odbędą się Zaduszki Bluesowe. Wystąpią: Michał Kielak, Zespół Lucky Troubles i Mojo. Michał Kielak uważany jest za jednego z najlepszych harmonijkarzy w Polsce. Zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak tytuł "Harmonijkarza Roku" według ankiety Blues Top czy Fryderyk w kategorii "Płyta Roku". Przez swoją długoletnią karierę współpracował z licznymi zespołami i artystami w kraju i za granicą. Podczas Zaduszek Bluesowych wystąpi w różnych konfiguracjach, prezentując utwory z projektu "Kielak plays Skiba" razem z muzykami z Lucky Troubles.

Zespół Lucky Troubles, powstały w 2022 roku, to trzech doświadczonych muzyków związanych z Poznaniem i Bydgoszczą: Jakub Andrzejewski, Andrzej Kownacki i Maciej Zdanowicz. Grają w formule akustycznego trio, wykorzystując różne instrumenty, takie jak gitary akustyczne, gitary dobro, banjo i perkusjonalia. Ich muzyka to połączenie różnych stylów muzycznych, takich jak blues, blues-rock, americana, folk i funky. Trio jest znane z kreatywności i improwizacji, co sprawia, że ich występy są zawsze pełne emocji.

Mojo to nowy pięcioosobowy zespół z Trójmiasta, który przyniesie do Zaduszek Bluesowych energię rhytm-and-blues'a, soul i muzyki cajun. Zespołowi przewodzi amerykański wokalista Felipe Schreiberg, a w składzie znajdują się wybitni muzycy znani z trójmiejskiej sceny bluesowej. Ich muzyka niesie ze sobą klimat amerykańskiego południa, przywołując wspomnienia nowoorleańskich klubów i bluesowego boomu lat 60.

Więcej informacji: Poczuj bluesa! Zaduszki Bluesowe w białostockim Klubie Fama


STRATOSFERA - Światowe instrumentalne gitarowe hity lat 60-tych!

W sobotę (4 listopada) w Pubie Sześcian odbędzie się koncert zespołu Stratosfera. Muzycy przeniosą uczestników w magiczny świat kultury gitarowej z lat 60. Zespół Stratosfera, założony przez gitarzystę i producenta Waldemara Kuleczkę, znanego z takich projektów jak Oddział Zamknięty czy Papa Dance, zaprezentuje największe przeboje tego okresu. Grupa jest złożona z muzyków takich jak Artur Foremski, Dominik Dobrowolski i Tomasz Latos. Na koncercie będzie można usłyszeć ikoniczne utwory takich zespołów jak The Shadows, The Ventures, The Beatles oraz autorskie kompozycje.

Więcej informacji: STRATOSFERA - Światowe instrumentalne gitarowe hity lat 60-tych!


KONCERTY MUZYKI POWAŻNEJ:

Pamiętamy… . Koncert poświęcony pamięci zmarłych w ostatnich latach pracowników OiFP

W piątek (3 listopada) w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert poświęcony pamięci zmarłych w ostatnich latach pracowników OiFP. Wydarzenie będzie obejmować VIII Symfonia h-moll Franza Schuberta i Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Program muzyczny będzie poświęcony refleksji nad przemijaniem i tajemniczą historią utworów, takich jak "Niedokończona" Schuberta i Requiem Mozarta. Koncert poprowadzi dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk, a wśród solistów znajdą się Wioletta Chodowicz, Monika Ledzion-Porczyńska, Rafał Bartmiński i Paweł Czekała.

Więcej informacji: Pamiętamy o nich. Koncert ku pamięci zmarłych pracowników OiFP


WYSTAWY, WERNISAŻE, WYDARZENIA ARTYSTYCZNE:

Mi Moja - wystawa inspirowana pracą z dziećmi

W piątek (3 listopada) w Galerii im. Sleńdzińskich odbędzie się wernisaż wystawy "Mi Moja", która jest inspirowana pracą z dziećmi. Wystawa oparta jest na wspólnej twórczości i otwartości, gdzie dzieci są aktywnymi uczestnikami kultury "tu i teraz". Artystką tworzącą wystawę jest Martyna Štěpán-Dworakowska.

Więcej informacji: Mi Moja - wystawa inspirowana pracą z dziećmi


KINO, TEATR:

Kino Helios

W piątek (3 listopada) warto przejść się do kin Helios na premiery filmów:

"Kajtek Czarodziej", którego fabuła skupia się na nastoletnim chłopcu o imieniu Kajtek, który odkrywa w sobie nadnaturalne moce. Jego niezwykłe talenty i krnąbrne usposobienie przynoszą mu zarówno sławę, jak i kłopoty w szkole oraz w mieście. Sytuacja komplikuje się, gdy siły dobra i zła rywalizują o kontrolę nad jego magicznymi zdolnościami, pozostawiając pytanie, w którą stronę pójdzie młody czarodziej.

"Lęk", czyli poruszającą historię dwóch sióstr - Małgorzaty i Łucji. Małgorzata to zdecydowana i zorganizowana kobieta, która cierpi na nieuleczalną chorobę i postanawia udać się do Szwajcarii na swoją ostatnią podróż, by odejść na swoich warunkach. Łucja, czyli jej młodsza siostra, jest przeciwniczką tej decyzji i wierzy, że może przekonać Małgorzatę do walki o życie. Obie siostry próbując znaleźć wspólny język i zrozumienie.

"Pati i Klątwa Posejdona", którego akcja rozgrywa się w starożytnej Grecji, w mieście Yolcos, które jest zagrożone przez gniew Posejdona. Głównymi bohaterami są młoda myszka i jej adoptowany kot, którzy postanawiają pomóc Jasonowi i jego Argonautom w uratowaniu miasta. W trakcie swojej misji, muszą zmierzyć się z mitycznymi stworzeniami oraz pokonać liczne niebezpieczeństwa. To epicka przygoda, która wymaga od bohaterów odwagi i determinacji, aby ocalić mieszkańców Yolcos i stawić czoła gniewowi Posejdona.

Od piątku (3 listopada) w kinach Helios w Galerii Alfa, Atrium Biała i Galerii Jurowieckiej będzie prezentowany przedpremierowo film "Uwierz w Mikołaja". Produkcja przedstawia losy kilku osób, które w magiczny sposób łączą się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Agnieszka, odcięta od świata w górskiej chatce, spotyka tajemniczego Mikołaja, a pięcioletnia Zosia i jej mama próbują stworzyć tradycyjną wigilię z pomocą samotnego policjanta Roberta. Ten magiczny czas daje również szansę mężczyźnie na ponowne spędzenie świąt z ukochaną z dawnych lat, pod warunkiem że kobieta jego życia znajdzie chwilę spokoju, opiekując się mieszkańcami domu opieki "Happy End."

W niedzielę (5 listopada) w kinie Helios w Galerii Alfa odbędzie się seans filmu "Pocałunek Klimta. O obrazach mistrza Secesji Wiedeńskiej". Produkcja prezentuje fascynujący świat sztuki Gustava Klimta. Obraz "Pocałunek" jest uważany za jego najczęściej reprodukowany obraz w historii, a wizerunek tego dzieła można znaleźć na plakatach, kubkach i innych gadżetach na całym świecie. Film pozwoli widzom przyjrzeć się detalom tego arcydzieła, a także poznać historię samego Gustava Klimta, mistrza Secesji Wiedeńskiej.

Repertuary:
REPERTUAR Kina Helios w Alfa Centrum 3 - 9 listopada
REPERTUAR Kina Helios w Atrium Biała 3 - 9 listopada
REPERTUAR Kina Helios w Galerii Jurowieckiej 3 - 9 listopada


"Noc Helvera" w Nie Teatrze

W sobotę (4 listopada) w Nie Teatrze odbędzie się spektakl "Noc Helvera". To spektakl w wykonaniu Teatru Druga Strefa. Przedstawia opowieść zawieszoną w czasie, odkrywającą nieustannie ważne pytania historyczne, takie jak czy brunatne czasy nazizmu są już przeszłością, czy kryształowe noce nadal powtarzają się w różnych kontekstach, i czy współczesne podziały społeczne powinny nas niepokoić. Sztuka nie dostarcza gotowych odpowiedzi, zmuszając widzów do refleksji i poszukiwania ich we własnym wnętrzu.

Więcej informacji: NOC HELVERA - spektakl | Teatr Druga Strefa


Spektakle Teatru Dramatycznego w Białymstoku

W sobotę (4 listopada) i niedzielę (5 listopada) w Uniwersyteckim Centrum Kultury będzie prezentowany spektakl "Motyle są wolne". To sztuka napisana przez Leonarda Gershe, ukazująca wzruszającą komedię romantyczną z lat 70. XX wieku, osadzoną w Nowym Jorku. Główny bohater, niepełnosprawny chłopak Don, próbuje rozpocząć samodzielne życie w wynajętej kawalerce na Manhattanie, z dala od apodyktycznej matki. Jego życie zmienia się, gdy poznaje ekscentryczną sąsiadkę, początkującą aktorkę Jill. Sztuka przyciąga widzów w każdym wieku dzięki humorowi, niespodziewanym zwrotom akcji i głębszym przesłaniom, zwłaszcza zwracając uwagę na społeczne problemy związane z niepełnosprawnością. Gershe ukazuje, że mimo swojego kalectwa, Don radzi sobie w dojrzały i wrażliwy sposób, co sprawia, że jest jedyną osobą, która w pełni rozumie życie.

W sobotę (4 listopada) i niedzielę (5 listopada) w Aulu Wydziału Nauk o Edukacji UwB będzie prezentowany spektakl "Dekameron". To podróż w czasie do roku 1348, kiedy w Florencji wybuchła dżuma. Dziesięcioro bohaterów postanawia uciec przed zarazą i schronić się w willi poza miastem. Tam, podczas długich dni, opowiadają dziesięć historii inspirowanych tematem miłości, zdrady, pragnień i rozterek serca. Spektakl łączy w sobie komediowy charakter z momentami powagi, zwieńczając się emocjonalną opowieścią o Gryzeldzie. Przy zachowaniu estetyki epoki, scenografia i kostiumy są zarówno historyczne, jak i funkcjonalne, a aktorzy łączą konwencję komedii dell arte z elementami współczesnymi, tworząc niezwykle bogate widowisko. "Dekameron" przypomina, że trud rozumu i mądrość przeszłości pozostają aktualne, pozwalając nam lepiej zrozumieć teraźniejszość i przewidzieć przyszłość.

Więcej informacji:
"Motyle są wolne" w Teatrze Dramatycznym w Bialymstoku (Sobota)
"Motyle są wolne" w Teatrze Dramatycznym w Bialymstoku (Niedziela)
"Dekameron" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku (Sobota)
"Dekameron" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku (Niedziela)


Dla Jerzego Wasowskiego - Kabaret Starszych Panów i jazz

W niedzielę (5 listopada) w Nie Teatrze odbędzie się koncert-opowieści dla Jerzego Wasowskiego. Wydarzenie będzie poświęcone twórczości i spuściźnie Jerzego Wasowskiego, legendy polskiej muzyki i kabaretu. Wieczór będzie pełen rodzinnych opowieści oraz wyjątkowej muzyki tego mistrza, którą wykonają artyści: Bogdan Hołownia, ceniony pianista jazzowy, i Paweł Pańta, wybitny kontrabasista. To niezwykła okazja, aby wsłuchać się w niezapomniane kompozycje Jerzego Wasowskiego i cieszyć się wyjątkowym wieczorem muzycznym.

Więcej informacji: Hołownia i Pańta w Nie Teatrze. To będzie wyjątkowe wydarzenie!


Spektakl "Głos ze środka piekła"

W niedzielę (5 listopada) w klubie Fama odbędzie się pokaz spektaklu "Głos ze środka piekła". Sztuka oparta jest na "Pamiętniku" autorstwa Dawida Szpiro, dokumentującego życie w białostockim getcie podczas Zagłady. Spektakl, wykonywany przez studenta Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Grzegorza Zinkiewicza, to poruszający monolog, który przeniesie widzów do dramatycznych wydarzeń z listopada 1943 roku, kiedy białostoccy Żydzi zostali przesiedleni do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Reżyserem przedstawienia jest Dariusz Szada-Borzyszkowski.

Więcej informacji: Głos ze środka piekła


IMPREZY DLA DZIECI:

Rodzinne weekendy: Ikona kiedyś i dziś

W sobotę (4 listopada) w Ratuszu w Białymstoku odbędzie się wydarzenie "Ikona kiedyś i dziś" w ramach Rodzinnych weekendów w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Podczas spotkania uczestnicy będą eksplorować tajemnice tradycyjnych ikon i dowiedzą się, jak współczesne obrazy tego typu są tworzone. Na dwóch wystawach czasowych, "Spotkanie ze Zmartwychwstałym" oraz "Obraz a nowa ikona," uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę o ikonach, ich tworzeniu, kolorach i symbolice oraz będą mieli okazję porównać ikony dawne i nowoczesne. Na zakończenie spotkania, każdy będzie mógł samodzielnie stworzyć inspirujący obraz w stylu ikony. Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 4-12 lat.

Więcej informacji: Rodzinne weekendy: Ikona kiedyś i dziś


TARGI, KONFRENCJE:

Targi Ślubne w Białymstoku

W niedzielę (5 listopada) w restauracji Lipcowy Ogród odbędą się Targi Ślubne. Wydarzenie stanowi niezwykłe źródło wiedzy i inspiracji dla przyszłych par planujących swoje wymarzone wesele. Wydarzenie oferuje nie tylko możliwość znalezienia najlepszych dostawców usług ślubnych, ale także szansę spotkania ekspertów, którzy podzielą się swoją wiedzą. Tegoroczna edycja wprowadza nową formułę sceny, przenosząc ją do tajemniczego białego ogrodu, gdzie prezentowane będą najnowsze trendy ślubne, a specjaliści od makijażu i fryzur tworzyć będą piękne stylizacje dla Panny Młodej.

Dodatkowo, każda para młoda będzie miała okazję uczestniczyć w warsztatach, a wszyscy odwiedzający będą mogli wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami od partnerów. To wydarzenie to unikalna okazja do spotkania nietuzinkowych wystawców, którzy wnoszą do branży ślubnej prawdziwą pasję i zaangażowanie. Nie zabraknie florystów, makijażystek, fryzjerek, projektantów, jubilerów oraz innych pasjonatów piękna i ślubnych rytuałów.

Więcej informacji: Targi Ślubne w Białymstoku


WYKŁADY, POKAZY, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE:

Spotkania projektu edukacyjnego "Młodzież przeciwko mowie nienawiści"

W sobotę (4 listopada) i niedzielę (5 listopada) w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędą się spotkania projektu edukacyjnego "Młodzież przeciwko mowie nienawiści". Wydarzenie skierowane jest do młodzieży polskiej i migranckiej w wieku 13-18 lat. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące wartości swoich danych w sieci, roli algorytmów online oraz celu wykorzystywania swoich danych. Ponadto, uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić inteligencję sztucznej inteligencji oraz stworzyć własne modele AI. Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim i ukraińskim.

Więcej informacji: Spotkania projektu edukacyjnego "Młodzież przeciwko mowie nienawiści"


IMPREZY POZA BIAŁYMSTOKIEM:

Rodzinne weekendy: Kto ty jesteś? - Polak mały

W sobotę (4 listopada) w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim odbędzie się wydarzenie "Kto ty jesteś? - Polak mały" w ramach Rodzinnych weekendów. Podczas tego spotkania, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w "wielkiej patriotycznej podróży" przygotowując się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się o znaczeniu tej daty w historii kraju, poznają polskie symbole narodowe, oraz zobaczą cenne eksponaty, takie jak malowidło białego orła w złotej koronie czy kamień poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. Będą także miały okazję przygotować biało-czerwone kokardy narodowe. Wydarzenie skierowane jest do dzieci w wieku od 5 do 12 lat wraz z opiekunami.

Więcej informacji: Rodzinne weekendy: Kto ty jesteś? - Polak mały


Rodzinne weekendy: Funkcja i rola aniołów w wybranej ikonografii

W niedzielę (5 listopada) w Muzeum Ikon w Supraślu odbędzie się wydarzenie "Funkcja i rola aniołów w wybranej ikonografii" w ramach Rodzinnych weekendów. To doskonała okazja, aby zgłębić tajemnicę niebiańskich mocy i aniołów, przyglądając się ikonografii i zabytkom prezentowanym w Muzeum Ikon w Supraślu. Aniołowie, według wierzeń, to boscy słudzy obecni w całej historii zbawienia, pełniący rolę pośredników między niewidzialnym Absolutem a światem materialnym. To istoty pełne miłości, zaufania, a także emisariusze Bożych planów, którzy w Starym i Nowym Testamencie odgrywają kluczową rolę. Wydarzenie to pozwoli lepiej zrozumieć ich znaczenie i obecność w ikonografii, ukazując ich adekwatnie do pełnionych funkcji.

Więcej informacji: Rodzinne weekendy: Funkcja i rola aniołów w wybranej ikonografii

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1045 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39