Kultura na weekend. Zobacz, gdzie warto się wybrać [WIDEO]

2018.10.26 07:07
Spotkania z podróżnikami, koncerty w Zmianie Klimatu i Cechowej, nowe wystawy - w ten weekend nie będziecie się nudzić. Zobaczcie, gdzie jeszcze możecie się wybrać.
Kultura na weekend. Zobacz, gdzie warto się wybrać [WIDEO]
Fot: Maciej Safaryn
Lao Che

Festiwal "Ciekawi świata": podróże, koncert, wystawa

To będzie 8. edycja Festiwalu Kultur i Podróży "Ciekawi świata". W programie tegorocznej imprezy znajduje się 13 prezentacji podróżniczych (w tym 2 dla dzieci), koncerty, pokaz filmu i wystawa. Białystok odwiedzą niezwykli goście, z legendarną polską podróżniczką Elżbietą Dzikowską na czele.

Festiwal potrwa od czwartku do poniedziałku - wszystkie wydarzenia odbywają się w klubie Fama i kinie Forum.

Program: 8. Festiwal Kultur i Podróży "Ciekawi świata"

Koncerty: Lao Che i Babu Król

"Wiedza o społeczeństwie" - to tytuł najnowszego albumu zespołu - jest sagą o ludzkich perypetiach. Poczynania ludzi - ich słabości, obawy, wątpliwości, uczucia, spostrzeżenia i marzenia ukazane z perspektywy człowieka, Polaka, ziemianina.

Na płycie zespół sięga do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych, jednak podanych w charakterystyczny dla nich przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych. Za produkcję płyty ponownie odpowiada Piotr "Emade" Waglewski oraz Filip "Wieża" Różański.

Do zespołu dołączył nowy muzyk - Karol Gola (saksofon barytonowy, klawisze, flet), znany m.in. z zespołów Pink Freud czy Jazzombie.

Grupa zagra w piątek w Zmianie Klimatu.



Sprawdź: Lao Che #5latZmianyKlimatu

Babu Król to wspólny projekt znanych postaci polskiej sceny alternatywnej - Bajzla i Budynia (znanych m.in. z projektów Pogodno i Bajzel).

Ten pierwszy to człowiek orkiestra - legenda tanecznych rytmów, hipnotycznego transu i poetyki Witkacego, znany nie tylko w Polsce. Budyń to wokalista, muzyk, performer, lider zespołu Pogodno. Znany z solowych poczynań, kolaboracji z teatrem i brawurowych występów na scenie.

Koncert odbędzie się w sobotę w Cechowej.



Sprawdź: Babu Król #ScenaCechowa

Wernisaże: nowe wystawy w Muzeum Historycznym i Galerii im. Sleńdzińskich

Wystawa "Białystok wkracza w niepodległość" o trudnych warunkach życia mieszkańców w trakcie działań wojennych i pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości.

Wojsko polskie weszło do Białegostoku dopiero 19 lutego 1919 r. Co sprawiło, że musieliśmy tak długo czekać na wolność? Zwiedzając wystawę, znaleźć można odpowiedź na to pytanie, a także dowiedzieć się o trudnych warunkach życia mieszkańców w trakcie działań wojennych i pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek w Muzeum Historycznym. Dopełnieniem ekspozycji będzie prezentowana przed białostockim Ratuszem wystawa plenerowa "Ludzie niepodległości".

Sprawdź: Wernisaż wystawy "Białystok wkracza w niepodległość"

Wystawę "Złamane marzenia" Zlatka Andreeva dedykuje pamięci swojego ojca - Georgi Andreeva (1936–2014), grafika, malarza, mieszkańca Białegostoku. Artystka w prezentowanych pracach używa nie tylko czarnego, złotego, ale także niebieskiego koloru. Stosuje różnorodne składniki i techniki, takie jak papier czerpany, włókna tekstylne i kolaże.

Wernisaż odbędzie się w piątek w Galerii im. Sleńdzińskich (salon przy ul. Legionowej 2).

Sprawdź: Zlatka Andreeva - Złamane marzenia

Na wystawie "Perfekcja i światło" będzie można obejrzeć fotografie Warszawy i okolic w obiektywie Czesława Olszewskiego, jednego z największych perfekcjonistów w historii polskiej fotografii. Zaprezentowane zostaną największe pasje artysty: architektura i pejzaż.

Wernisaz zaplanowano w sobotę w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5.

Sprawdź: Perfekcja i światło. Fotografie Czesława Olszewskiego

W kinie: premiera filmu "Dziewczyna w sieci pająka"

"Dziewczyna w sieci pająka" to wielki kinowy powrót Lisbeth Salander, bohaterki kultowej powieści z jednego z największych bestsellerów książkowych naszych czasów - cyklu powieści Stiega Larssona.

Autorem "Dziewczyny w sieci pająka" (w Polsce książka ukazała się pod tytułem "Co nas nie zabije") jest David Lagercrantz, który po śmierci Larssona - zgodnie z wolą spadkobierców - podjął się kontynuacji przebojowej serii.

W roli Salander - znakomita Calire Foy.



Repertuar kin

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny
"Mayday" to jedna z najlepszych komedii autorstwa Raya Cooneya - brytyjskiego komediopisarza, określanego jako mistrza farsy.

Sztuka opowiada historię taksówkarza-bigamisty, który przez wiele lat wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet. Na skutek wypadku jego tajemnica wychodzi jednak na jaw, co wywołuje lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją.

Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawiają, że "Mayday" od ponad trzydziestu lat rozśmiesza publiczność na całym świecie.

Druga propozycja to "Sąsiedzi" - psychologiczny, komediowy thriller rozgrywający się w realiach polskiej prowincji. To historia pewnego młodego małżeństwa, które porzuca miasto i wyprowadza się na wieś.

Tak jak wielu "uciekinierów z miejskiej dżungli", tak i oni naiwnie marzą o szczęśliwym, prostym życiu, w zgodzie z naturą, na własny rachunek i w zwolnionym tempie. Lecz już od pierwszego dnia życie zaczyna dyktować własne warunki, a krajobraz okazuje się o wiele piękniejszy niż niektórzy zamieszkujący go ludzie, których sposób bycia czy też zwyczaje i budowane od pokoleń relacje nie łatwo rozszyfrować i zrozumieć, a czasem wręcz jeszcze trudniej zaakceptować i stać się ich częścią.

Bohaterowie trafiają w sam środek mrocznej i budzącej grozę tajemnicy, gdzie wszystko wygląda inaczej niż jest w istocie.

BTL
"Kulki" to propozycja dla najmłodszych widzów. Twórcy spektaklu zabierają dzieci na wyprawę w świat kolorowych kulek, które niczym atomy tworzą tajemnicze materialne krainy. W wielości barw i plątaninie dźwięków pojedyncze kuliste elementy łączą się w zadziwiające kompozycje wzbogacając tym samym teatralny wszechświat. Czy w tak wielobarwnej rzeczywistości, poznając i oswajając otoczenie, łatwo odnaleźć prawdziwego przyjaciela?

W repertuarze jest też familijne przedstawienie "Bajka o rybaku i rybce". Powstało na podstawie tekstu Aleksandra Puszkina w poetyckim tłumaczeniu Juliana Tuwima. To pełna humoru, ciepła i mądrości opowieść o Rybaku, który zachcianek nie miał, ale miał wiecznie niezadowoloną żonę, która chciała więcej i więcej.

Dorośli mogą wybrać się na "Krótki kurs piosenki aktorskiej". To utrzymany w tonie kabaretowym autorski spektakl reżysera Wojciecha Szelachowskiego i kompozytora Krzysztofa Dziermy.

Fabuła sztuki nie jest skomplikowana: Karolek, poczciwina w wyświechtanym płaszczu, berecie z antenką i z nieodłączną teczką, w której kryje się świeża porcja kaszanki, odwiedza swego ciężko chorego brata. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, iż jego brat jest znanym kompozytorem teatralnym, natomiast Karol żywi wręcz patologiczną niechęć do kultury - według niego teatr jest miejscem, w którym zgraja darmozjadów wyprawia błazeństwa. Nie przeczuwa nawet, że tym razem wizyta w domu chorego odmieni jego życie.

Repertuar teatrów

Za miastem

Bielsk Podlaski, Hajnówka, Narew, Siemiatycze - m.in. w tych miejscach zabrzmią koncerty Festiwalu Kultury Ukraińskiej. W programie jest też przedstawienie teatralne dla dzieci. Koncertom towarzyszą również wystawy. Muzyki można będzie posłuchać także w Białymstoku.

Program: Festiwal Kultury Ukraińskiej na Podlasiu

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1098 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39