Kwarantanna - nie musisz pracować, ale możesz. Każdemu przysługuje zasiłek

2020.11.02 07:42
Obowiązkowa kwarantanna jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Oznacza to, że wszystkie osoby przebywające na kwarantannie mogą otrzymać zasiłek chorobowy. Natomiast gdy podejmą pracę zdalną, stracą prawo do tego świadczenia.
Kwarantanna - nie musisz pracować, ale możesz. Każdemu przysługuje zasiłek
Fot: Pixabay

Obowiązkowa kwarantanna

W Polsce pandemia wzmaga na sile, przybywa coraz więcej zakażonych, ale i osób skierowanych na obowiązkową kwarantannę. Warto wówczas dobrze korzystać ze świadczeń, które przysługują.

Na podstawie art. 92 Kodeksu Pracy, wszystkie osoby skierowane na kwarantanne mogą otrzymać zasiłek chorobowy. Przebywanie w takiej izolacji jest traktowane na równi z niezdolnością do pracy podczas choroby. Ponadto do wypłaty świadczenia nie jest potrzebne zwolnienie lekarskie.

Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego dla osoby podczas niezdolności do pracy, stosuje się zasady ogólne z ustawy zasiłkowej. Jednym z punktów jest pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego w przypadku wykonywania pracy podczas kwarantanny. Dlatego również wykonywanie pracy zdalnej stanowi okoliczność, by pozbawić osobę dodatkowego świadczenia chorobowego.

Albo praca albo zasiłek

Sejm RP uchwalił 22 października ustawę, która jest w toku prac legislacyjnych, regulującą to zagadnienie. Ustawodawca wprowadził rozwiązanie, które dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej podczas kwarantanny, ale w takim przypadku pieniądze należą się tylko z tytułu wynagrodzenia.

- Oznacza to, że w przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy oraz w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie mu przysługiwało. Za świadczoną pracę zachowa prawa do pełnego wynagrodzenia - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1640 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39