Legia Akademicka. Do programu przystąpiło ok. 60 osób

2021.03.14 08:09
W tym roku akademickim do programu Legia Akademicka udało się, w naszym regionie, zachęcić ok. 60 studentów. Podobnie było rok wcześniej.
Legia Akademicka. Do programu przystąpiło ok. 60 osób
Fot: Wojsko Polskie

Legia Akademicka - chętni

Wojewódzki Sztab Wojskowy podaje, że w Podlaskiem udało się do +Legii Akademickiej przekonać około 60 ochotników.

- Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka są uczelniami, które w tym roku akademickim realizują program IV edycji "Legii Akademickiej". Nadal można jeszcze składać wnioski na Politechnikę Białostocką, aby przystąpić do programu. Zainteresowanie programem LA jest na podobnym poziomie jak ubiegłoroczne, pomimo, że mamy 2 uczelnie, a nie 3, jak było to w poprzednim roku - mówi Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji w Biurze ds. Programu "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej".

Legią Akademicką w nieco większym stopniu interesują się mężczyźni. Dla porównania - w ubiegłorocznej edycji było 135 zarejestrowanych wniosków, z czego 64 stanowiły podania złożone przez panie.

Co można zyskać w LA?

Student po przeszkoleniu otrzymuje status żołnierza rezerwy w korpusie szeregowych, podoficerskim lub oficerskim. Otwiera to mu ścieżkę nie tylko do rozwoju osobistego i zdobycia nowych kompetencji, ale również, dla najbardziej zdeterminowanych, możliwość zostania żołnierzem zawodowym.

Poza tym studentom uczestniczącym w programie Legii Akademickiej przysługują: bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie, darmowa opieka medyczna i stomatologiczna, ubezpieczenie, ulgowe przejazd. Do tego podczas odbywania ćwiczeń wojskowych żołnierze otrzymują również uposażenie w zależności od posiadanego stopnia wojskowego.

Czym Legia Akademicka różni się od Wojsk Obrony Terytorialnej?

W WOT służą żołnierze służby czynnej, ćwiczący rotacyjnie oraz pozostający w stałej dyspozycji dowódcy brygady w zależności od potrzeb i ewentualnych sytuacji kryzysowych. Z kolei Legia Akademicka to forma szkolenia wojskowego studentów, która po przeszkoleniu przenosi szkolonego do rezerwy. Żołnierz podlega szkoleniom rezerwy w razie potrzeb, na zasadzie powołania w krótkim czasie. Po ukończeniu Legii Akademickiej każdy żołnierz rezerwy może przystąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz może ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służy wojskowej.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

915 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39