POLECAMY
Naczelna Rada Aptekarska uważa, że handlowanie lekami poza aptekami i punktami aptecznymi jest działaniem na szkodę pacjentów. Aptekarze chcą, aby wprowadzić ograniczenia w sprzedaży leków w sklepach, hipermarketach czy stacjach benzynowych.
Zdaniem części środowiska aptekarskiego dostęp do leków w naszym kraju jest zbyt łatwy i powszechny. Na tle innych krajów Unii Europejskiej wypadamy tutaj dosyć negatywnie. Leki można kupić u nas zarówno na stacji benzynowej, w kiosku, czy hipermarkecie. Aptekarze uważają, że medykamenty powinny być dystrybuowane wyłącznie przez farmaceutów i pracowników medycznych. - Liczba sklepów jest bardzo duża, przez co nie można sprawować nad nimi odpowiedniej kontroli w zakresie przechowywania produktów leczniczych, jak i ich wydawania - mówi Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Ograniczenie obrotu pozaaptecznego już od kilku lat postuluje samorząd aptekarski. - Tu chodzi o bezpieczeństwo pacjentów - dodaje prezes Kucharewicz. Zdaniem aptekarzy minister zdrowia powinien dokładniej określić kwalifikacje osób, które wydają leki.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl
Aktualności 2026.06.25 19:49
Kultura i Rozrywka 2026.06.25 18:00
Kultura i Rozrywka 2026.06.25 15:00
Sport 2026.06.25 14:30
Sport 2026.06.25 14:00
Kultura i Rozrywka 2026.06.25 13:54
Zdrowie 2026.06.25 13:00
Masz ciekawy temat?
Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?
Napisz do nas
Więcej informacji