Dom

Makrama. Jak zrobić kwietnik ze sznurka?

2022.12.15 10:48
Jest kilka rodzajów kwietników ze sznurka, np. z plecioną zawieszką, podwójny czy kwietnik "żagiel". Aby je wykonać, potrzebujemy obręczy, sznurka, nożyczek oraz chęci.
Makrama. Jak zrobić kwietnik ze sznurka?
Fot: Pixabay

Makrama to sztuka wyplatania i wiązania sznurków bez użycia typowych narzędzi tj. igły, szydełka czy drutów. Jest to również określenie tkaniny stworzonej ze sznurków, która wciąż zyskuje na popularności. Makrama na ścianę w domu to nie jedyna forma użycia tej dekoracji – ma ona wiele zastosowań i sprawdzi się we wszystkich wnętrzach – zarówno w mieszkaniach nowoczesnych, jak i tych klasycznych. Jej zastosowanie w domu również może być różnorodne - ozdobimy nią ścianę nad łóżkiem czy kanapą, położymy jako narzutę na łóżku, na stole jako serwetę lub podkładkę pod kubek czy wykorzystamy jako ozdobę doniczki. Tylko jak ją zrobić?

Jest kilka rodzajów kwietników ze sznurka. Mogą być to kwietniki zawieszane na drewnianej bądź metalowej obręczy, są także kwietniki z plecioną zawieszką oraz kwietnik podwójny czy kwietnik "żagiel".

Samo zawieszenie sznurków może być wykonane na wiele sposobów, dzięki czemu każdy kwietnik jest zupełnie inny. Drugą grupą makramowych kwietników są kwietniki ścienne. Jest to połączenie makramy ściennej z kwietnikiem.

Aby wykonać kwietnik potrzebujemy: drewnianą obręcz, 6 sznurków o długości 6 m, sznurek o długości 60 cm, nożyczki oraz opcjonalnie haczyk (będzie z nim łatwiej wykonać kwietnik).

Nasze rękodzieło zaczynamy od powieszenia drewnianej obręczy na haku i przywieszenia 6 sznurków. Następnie należy wziąć krótszy sznurek o długości 60 cm i zapleść węzeł rybacki. Później trzeba podzielić 12 wiszących sznurków na 3 równe części, które będą ramionami naszego kwietnika. Potem każdą z trzech części należy po kolei pleść spiralą lewoskrętną lub prawoskrętną - ważne, aby je mocno zaciskać.

Po skończeniu ramion kwietnika, czas na kieszonkę, w której umieszczona zostanie doniczka. Aby ją zrobić trzeba wziąć dwa sznurki z jednej spirali i dwa sąsiadujące sznurki ze spirali obok, a następnie związać je za pomocą węzła płaskiego w odległości 10 cm od końca spiral. W ten sam sposób trzeba połączyć pozostałe ramiona kwietnika.

Na koniec należy włożyć doniczkę między sznurki i sprawdzić, w którym miejscu powinno związać się sznurki. Pozostaje tylko wzięcie sznurka o długości 50 cm i zawiązanie węzła rybackiego.

Zobacz film instruktażowy:

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1257 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39