Najlepsze okazje do pracy w Białymstoku dla uchodźców z Ukrainy

2022.12.02 07:19
Wojna w Ukrainie przyczyniła się do tego, że w naszym kraju pojawili się uchodźcy, którzy szukają pracy. Jakie stanowiska tu na nich czekają?
Najlepsze okazje do pracy w Białymstoku dla uchodźców z Ukrainy
Fot: materiały prasowe

Konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy spowodował, że polski rynek pracy zasiliła aktywna zawodowo grupa uchodźców. Zgodnie z przepisami ustawy z 24 lutego 2022 roku praca dla Ukraińców dostępna jest na zasadach identycznych jak dla Polaków. Co więcej, zatrudnienie ukraińskiego obywatela nie wymaga posiadania przez niego zezwolenia na pracę. Jakie stanowiska pracy czekają na uchodźców?

Praca dla uchodźców, czyli jak znaleźć pracę w Białymstoku

Możliwość pracy w województwie podlaskim oznacza pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy legalnie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki zatrudnieniu mogą stawiać pierwsze kroki w polskiej rzeczywistości, zadbać o swoje utrzymanie i rozwój zawodowy.

W zależności od wykształcenia i umiejętności uchodźcy mogą podjąć pracę w Białymstoku w różnych sektorach gospodarki. By znaleźć pracę, często wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Praca Białystok i zwykle ukaże się nam wiele ofert, które mogą wzbudzić nasze zainteresowanie. Pracodawcy poszukują pracowników fizycznych (pracowników budowlanych, produkcyjnych), jak i specjalistów (lekarzy, programistów, księgowych). Aby znaleźć zatrudnienie, nie jest wymagane zezwolenie na pracę. Zamiast tego w ciągu 14 dni od podpisania umowy pracodawca powinien złożyć do właściwego urzędu pracy "Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy". Nowe procedury obowiązują bez względu na podstawy prawne pobytu w Polsce.

Praca w Białymstoku – podstawowe informacje dla osób poszukujących pracy
Obywatele Ukrainy mają swobodny dostęp do rynku pracy, a szukanie zatrudnienia ułatwiają aktywne formy pomocy i skierowania do pracy. Aktualnie obowiązujące zasady zatrudniania Ukraińców reguluje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju (z dnia 24 lutego 2022 roku). Natomiast kwestie rejestracji w urzędach pracy – rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2020 roku. Dzięki nim Ukraińcy mogą podjąć pracę w powiecie białostockim bez wielu formalności.

Aby móc skorzystać ze specjalnych uprawnień, uchodźca powinien posiadać numer identyfikacyjny PESEL. Jest on niezbędny do celów identyfikacyjnych zarówno gdy obywatel Ukrainy szuka zatrudnienia, jak i wtedy, gdy chce uzyskać świadczenia socjalne. Wniosek o nadanie numeru PESEL należy złożyć osobiście do urzędu gminy w miejscu zamieszkania.

Praca dla uchodźców w Białymstoku – urząd pracy

Podejmowanie pracy przez uchodźców z Ukrainy wspiera zarówno powiatowy urząd pracy, jak i organizacje pozarządowe. Możliwa jest rejestracja ukraińskich obywateli bez kompletu dokumentów – warunek to wylegitymowanie się takiej osoby w celu potwierdzenia tożsamości. Ukraińscy pracownicy mogą liczyć na wsparcie w zakresie obejmującym:
• pośrednictwo pracy;
• porady zawodowe;
• szkolenia i kursy zawodowe.

Jednocześnie osoby zamierzające wkroczyć na polski rynek zatrudnienia mogą skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, również na dofinansowanie do rozpoczęcia prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Lokalny urząd pracy objaśni też szczegółowe zasady zatrudniania obywateli Ukrainy i wskaże, w jaki sposób samodzielnie szukać pracy w internecie. Dzięki temu Ukraińcy lepiej poznają warunki panujące na rynku pracy w Polsce, a praca Białystok jest praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Jakich pracowników brakuje w powiecie białostockim?

Deficyt osób poszukujących pracy dotyczy przede wszystkim takich zawodów jak:
• kierowcy autobusów;
• nauczyciele: przedmioty ogólnokształcące, przedmioty zawodowe, praktyczna nauka zawodu;
• opiekunowie: dziecięcy, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami;
• pracownicy gastronomii: pomoc kuchenna, kelner, barman;
• pracownicy opieki zdrowotnej: lekarze, ratownicy medyczni, położne, pielęgniarki;
• pracownicy budowlani: robotnicy budowlani, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, monterzy instalacji budowlanych, kierownicy budowy.

Praca w Białymstoku bez większych problemów dostępna jest też w takich zawodach jak spawacz, ślusarz, tapicer, sprzedawca internetowy, samodzielny księgowy, robotnik leśny, psycholog i psychoterapeuta, pracownik poligraficzny, programista, administrator baz danych, pracownik służb mundurowych czy kierowca autobusu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

937 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39