Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19. Rak głowy i szyi zabija znacznie częściej

2021.09.16 14:10
20 września rozpocznie się 9. Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Osoby, które podejrzewają u siebie zmiany mogą przyjść i je zbadać. Głównym hasłem wydarzenia jest "Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19".
Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19. Rak głowy i szyi zabija znacznie częściej
Fot: Malwina Witkowska

Śmiertelna choroba

W czwartek (16.09) odbyło się spotkanie z okazji przypadającego w dniach 20-24 września 9. Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który w tym roku obchodzony będzie pod hasłem "Nowotwory głowy i szyi: pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19".

- Już od 9 lat cyklicznie w trzeci tydzień września przypominamy naszemu społeczeństwu, o tym, że nowotwory głowy i szyi są bardzo ważną grupą nowotworów - informuje prof. dr hab. Ewa Sierko, koordynator akcji w województwie podlaskim, kierownik Oddziału Radioterapii I Białostockiego Centrum Onkologii.

W Polsce rozpoznawanych jest rocznie 11 tys. nowotworów głowy i szyi, z czego ok. 6 tys. pacjentów z tego powodu umiera.

- Niestety większość nowotworów diagnozowana jest w zaawansowanym stadium choroby, co powoduje, że musimy stosować bardzo agresywne leczenie przeciwnowotworowe. Apelujemy o wczesne zgłaszanie się do lekarza, ponieważ w dobie pandemii COVID-19 widzimy, że nasi pacjenci zgłaszają się jeszcze później niż przed pandemią. Wielu pacjentom nie jesteśmy w stanie zaproponować leczenia, które dałoby szansę na wyleczenie, a jedynie na wydłużenie życia. Jest to dramatyczne, ponieważ wiemy, że choroby wykryte we wczesnym stadium zaawansowania mogą być całkowicie uleczalne - tłumaczy prof. Sierko.

Dodaje, że jeżeli ktokolwiek ma problem z trafieniem do lekarza pierwszego kontaktu, a podejrzewa, że jest to proces nowotworowy, może przyjść do poradni onkologicznej, do której nie trzeba mieć skierowania.

Przyczyny i objawy

Wśród przyczyn nowotworów głowy i szyi wymienia się m.in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu wysokoprocentowego oraz zakażenie wirusem HPV poprzez kontakty seksualne – wirus ten powoduje również nowotwór szyjki macicy.

- Wirus HPV, czyli ludzkiego brodawczaka występuje powszechnie, dlatego jeśli ktoś jest zakażony nie oznacza, że zachoruje na nowotwór. Jednak obserwujemy, że coraz częściej pojawiają się nowotwory wiruso-zależne - stwierdza koordynatorka akcji.

Z kolei dr n. med. Dorota Dziemiańczyk-Pakieła, zastępca lekarza kierującego Oddziałem Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku tłumaczy, że jeżeli którykolwiek z objawów pojawia się w jamie ustnej czy w obrębie głowy i szyi oraz trwa dłużej niż 3 tygodnie, pacjent powinien jak najszybciej pójść do lekarza.

Do specjalisty powinny zgłosić się zwłaszcza osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy. Jeżeli co najmniej jeden z poniższych symptomów, utrzymuje się dłużej niż przez trzy tygodnie, jest to wskazaniem do wizyty lekarskiej: ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, ból gardła, utrzymująca się chrypka, ból i/lub trudności w połykaniu, guzek na szyi, jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa.

- COVID-19 jest chorobą, w której śmiertelność wynosi 1-2 proc., natomiast w przypadku raka jamy ustnej, jeśli pacjent trafia do nas z zaawansowaniem dużym, to mamy 50 proc. śmiertelności. Pandemia nie powinna być sytuacją, przez którą pacjent do nas nie trafia. Wiem również, że wina nie leży tylko po stronie pacjentów - mówi dr n. med. Dorota Dziemiańczyk-Pakieła.

Gdzie się zgłosić?

W dniach 20-24 września po raz kolejny w polskich szpitalach i przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania, działania edukacyjne oraz spotkania z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia. W naszym województwie badania profilaktyczne odbędą się:

- od 21 do 22 września oraz 24 września w godz. 9.00-13.00 w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przy ul. Waszyngtona 15 w Białymstoku, blok M, gabinet 1003, parter - osoba do kontaktu lek. med. Piotr Bortnik, nr tel. 85 746 83 76;

- 23 września (czwartek) w godz. 10.00-12.00 w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego przy ul. Skłodowskiej 26 w Białymstoku - osoba do kontaktu dr n. med. Natalia Tołoczko-Iwaniuk, nr tel. 85 748 82 88.

Na konsultacje zapraszane są tylko osoby, które mają podejrzenie nowotworu i widzą u siebie objawy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1158 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39