Nowe nazwy ulic w Białymstoku. Aż 4 zasłużonych patronów

2013.11.25 00:00
Ci patroni nie wzbudzili kontrowersji w czasie dyskusji radnych. Jednogłośnie zadecydowano, że w Białymstoku będą ulice Gen. Nikodema Sulika, Gen. Stanisława Sosabowskiego, Mikołaja Hajduka oraz rondo Abp. Gen. Mirona Chodakowskiego.
Nowe nazwy ulic w Białymstoku. Aż 4 zasłużonych patronów
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Gen. Stanisłw Sosabowski jest cenioną postacią w Holandii. Jego pomnik w Arnhem

Niedawno oddana do użytku część Trasy Generalskiej została podzielona na dwie ulice. Fragment nowej drogi od skrzyżowania z ul. Wasilkowską do skrzyżowania z ul. Piastowską będzie nosił imię Gen. Nikodema Sulika, natomiast odcinkowi od ul. Piastowskiej, wychodzącemu aż poza granice Białegostoku w stronę Zaścianek, będzie patronował Gen. Stanisław Sosabowski.

Gen. Nikodem Sulik (1893-1954) urodził się we wsi Kamienna Stara koło Sokółki. Po ukończeniu nauki został wcielony do armii carskiej, w której walczył w I wojnie światowej. Potem nawiązał kontakt z wojskowymi Polakami w Grodnie. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w buncie gen. Żeligowskiego i zajęciu Wilna. W okresie międzywojennym służył w Wojsku Polskim, w 1939 r. walczył z Armią Czerwoną. W 1941 r. Sulik został aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci. Uwolniony, wstąpił do Armii Andersa. 5. Kresowa Dywizja Piechoty pod jego dowództwem, brała udział w kampanii włoskiej uczestnicząc m.in. w bitwie pod Monte Cassino. Po zakończeniu II wojny światowej gen. Sulik wraz ze swoją dywizją trafił na Wyspy Brytyjskie. Zmarł w Londynie.

Gen. Stanisław Sosabowski (1892-1967) służbę rozpoczął w armii austro-węgierskiej. Walczył w czasie I wojny światowej, od 1918 r. już w Wojsku Polskim. Po kapitulacji Warszawy w 1939 r. trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie utworzył pierwszą polską Samodzielną Brygadę Spadochronową, która brała udział w największej operacji powietrzno-desantowej II wojny światowej - pod Arnhem w Holandii (Market Garden). Po demobilizacji pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie do śmierci ciężko pracował. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Powązkach.

Nowo powstałe rondo na skrzyżowaniu ul. Wasilkowskiej i ul. Gen. Andersa będzie nosić imię Arcybiskupa generała Mirona Chodakowskiego Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego. Abp Miron był namiestnikiem monasteru św. Onufrego oraz wykładowcą znajdującego się tam Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego, potem proboszczem parafii zakonnej w Supraślu. W 1998 r. został prawosławnym ordynariuszem Wojska Polskiego. Zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Mikołaj Hajduk (1931-1998) to pisarz, tłumacz, folklorysta, krajoznawca, pedagog, historyk, działacz społeczny i religijny białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce. Pisał w językach polskim i białoruskim. Mieszkał w Białymstoku.

Ulica imienia Mikołaja Hajduka będzie na Nowym Mieście, pomiędzy ul. Łodzińskiego a Sejneńską, na przedłużeniu ul. Ekologicznej.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1129 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39