Papierosy, zbrodnie fakturowe i nie tylko. Z czym musiała mierzyć się KAS w 2022 r.?

2023.03.06 11:11
Początek marca to czas kiedy możliwe jest podsumowanie realizacji zadań podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w minionym roku. Sprawdzamy, co zrobili funkcjonariusze KAS.
Papierosy, zbrodnie fakturowe i nie tylko. Z czym musiała mierzyć się KAS w 2022 r.?
Fot: KAS

Rozbili grupę przestępczą

W 2022 r. podlaska KAS zwiększyła liczbę kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Tych pierwszych było 184, a drugich 524. Dzięki nim, do budżetu wpłynęło łącznie 126 mln zł wpłat pokontrolnych.

- Wśród największych zeszłorocznych ujawnień podlaskiej KAS było wykrycie firmy, która oszukiwała na podatku VAT. W wyniku kontroli mazowiecka spółka działająca w branży budowlanej wpłaciła zaległy podatek wraz z odsetkami – łącznie ponad 23 mln zł. Wspólnie z białostocką delegaturą CBA rozbiliśmy zorganizowaną grupę przestępczą, która wprowadziła do obrotu 2800 fikcyjnych faktur VAT na łączną kwotę 70 mln zł. Zatrzymano 8 osób. Podejrzani wystawiali i posługiwali się "pustymi" fakturami. Wykorzystywali je do zaniżania należności podatkowych - poinformował Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej KAS.

Funkcjonariusze KAS wykryli również inną spółkę, która unikała zapłaty podatku VAT wykorzystując tzw. puste faktury. Wszczęto kontrolę celno-skarbową i zablokowano na jej rachunkach ponad 711 tys. zł. Ponadto ważny aspektem działań KAS są także kontrole kas fiskalnych.

- W ubiegłym roku wystawiliśmy 6217 mandatów karnych na łączną kwotę blisko 7,6 mln zł. Większość wystawionych mandatów związana była z kontrolami u sprzedających, którzy zaniedbywali obowiązek ewidencjonowania obrotów na kasach fiskalnych - przekazał rzecznik.

Papierosy największym problemem

W ubiegłym roku podlaska KAS zabezpieczyła aż 53,8 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, oraz 11,3 tony nielegalnego tytoniu - z takiej ilości można wyprodukować około 14,2 mln sztuk papierosów.

- Wśród największych ujawnień w tym obszarze była wspólna akcja podlaskiej i wielkopolskiej KAS podczas której zlikwidowaliśmy w gm. Wolsztyn magazyn z nielegalnym tytoniem. Mundurowi zabezpieczyli ponad 17 ton tytoniu. Straty skarbu państwa, którym zapobiegła w tym przypadku KAS to ponad 19 mln zł - przypomniał Radosław Hancewicz.

Kolejne 725 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy przechwycili funkcjonariusze podlaskiej KAS z Suwałk. Ciężarówka z kontrabandą zabezpieczona została na prywatnej posesji w pow. sejneńskim, a wartość rynkowa zatrzymanych papierosów wyniosła ponad 10,5 mln zł.

W 2022 r. funkcjonariusze KAS zatrzymali 70 nielegalnych automatów do gier hazardowych. To dwa razy więcej niż w 2021 r. Właścicielom nielegalnych urządzeń oraz osobom urządzającym tego typu gry grożą surowe kary.

Większe wpływy do budżetu

Wysokość wpływów budżetowych z PIT, CIT i VAT w województwie podlaskim w 2022 r. wzrosła o 340 mln zł w stosunku do poprzedniego roku i wyniosła 4,76 mld zł. Wszystkie wpływy budżetowe obsługiwane przez podlaską KAS wyniosły 5,48 mld zł. Składają się na to wpływy z PIT, CIT, VAT, akcyzy, cła, podatku VAT w imporcie i podatek VAT w nabyciu wewnątrzwspólnotowym.

- Pomimo ograniczeń w ruchu wywołanych sytuacją międzynarodową w 2022 r. na przejściach granicznych w województwie podlaskim odprawiliśmy 342 tys. samochodów osobowych, ponad 172 tys. samochodów ciężarowych oraz 156 tys. wagonów kolejowych - wymienił rzecznik podlaskiej KAS.

Jeśli zaś chodzi o podróżnych to w kierunku wyjazdowym, funkcjonariusze KAS odprawili blisko 659 tys. osób. Kolejne 583 tys. podróżnych zostało odprawionych przy wjeździe do Polski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1594 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39