Park Kulturowy Dojlidy. Mieszkańcy zapraszają na spacer i konsultacje społeczne

2023.05.09 07:57
Uczestnicy przespacerują się m.in. ulicami Dojnowską i Stawową, zatrzymają się nad brzegiem Stawu Młyńskiego i na terenie ukształtowanym przez fabrykancki ród Hasbachów.
Park Kulturowy Dojlidy. Mieszkańcy zapraszają na spacer i konsultacje społeczne
Fot: Malwina Witkowska
Pałac Lubomirskich w Białymstoku

Inicjatywa "Ręce precz od Dojlid" organizuje spacer historyczny i konsultacje społeczne w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Dojlidy.

Celem powołania Parku Kulturowego Dojlidy jest scalenie bardzo wielu obszarów i obiektów chronionych różnymi instrumentami konserwatorskimi i planistycznymi. Park Kulturowy Dojlidy przyczyniłby się do ochrony doliny rzeki Białej i cennych przyrodniczo terenów zielonych.

- Pokażemy, że Dojlidy są idealnym miejscem, by taki park powołać do życia. Dzielnica ta łączy w sobie zabytki - te widoczne od razu i mniej oczywiste - historycznie ukształtowany układ urbanistyczny, ekumenizm i różnorodność przyrodniczą - zapowiadają organizatorzy.

Uczestnicy przespacerują się razem ulicami Dojnowską i Stawową, zatrzymają się nad brzegiem Stawu Młyńskiego i na terenie ukształtowanym przez fabrykancki ród Hasbachów. Kolejnym punktem będzie wizyta w dojlidzkich świątyniach. Najpierw uczestnicy odwiedzą kościół Niepokalanego Serca Maryi, który zadziwia piękną architekturą. Następnie spacerowicze przemaszerują do cerkwi św. Proroka Eliasza, która jest cennym zabytkiem sztuki prawosławnej.

- Opowiemy o początkach Dojlid i kolejnych epokach, które je ukształtowały. Obejrzymy Browar Dojlidy oraz uznane za cenne pod względem urbanistycznym osiedle domów jednorodzinnych. Nasze spotkanie zakończymy w parku przed pałacem Kruzensternów (znany też jako pałac Lubomirskich), gdzie opowiemy, z czym wiąże się ustanowienie parku. Obalimy krążące na jego temat mity oraz odpowiemy na wszelkie pytania mieszkańców - przekazała inicjatywa "Ręce precz od Dojlid".

Dzięki utworzeniu parku kulturowego, obiekty wymagające rewitalizacji lub odtworzenia, doczekałby się powrotu świetności. Przykładowo odtworzony zostałby staw młyński vis á vis fabryki sklejek, który zostałby uprzątnięty z walających się do dziś butelek. Co więcej, gdyby miasto zdecydowało się na stworzenie parku kulturowego, ochroną zostałyby objęte historyczne obiekty takie jak: hala fabryczna w zespole Sklejek, stawy, dawna bocznica kolejowa, a także zabudowy ulic: Stawowej, Dojlidowskiej i Dojlidy Fabryczne. Do tego dochodzą 4 krzyże i grób księdza Stanisława Suchowolca.

Wydarzenie odbędzie się w środę na łączce w rogu ulic Dojlidy Fabryczne i Dojnowskiej w Białymstoku.

Szczegóły: Spacer historyczny i konsultacje społeczne ws. Parku Kulturowego Dojlidy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1350 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39