Pilnie potrzebna krew. Kończą się zapasy

2022.07.07 14:10
Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawania krwi, której brakuje w magazynach. A jak wiadomo – nie ma leku, który mógłby ją zastąpić.
Pilnie potrzebna krew. Kończą się zapasy
Fot: Regionalne Centrum Krwiodawstwa

Krew jest uznawana za najcenniejszy lek. Nie da się je wyprodukować w laboratorium, pobrać ją można jedynie z żył człowieka. W okresie letnim zawsze zapotrzebowanie na krew wzrasta. Jest ona podawana przede wszystkim osobom, które na skutek np. wypadku, oparzenia, urazu czy zabiegu straciły dużo krwi. Jest także niezbędna w przypadku leczenia pacjentów z nowotworami, chorobami rozrostowymi, po chemioterapii itp. Ma to zapewne związek z częstszymi wypadkami, jak i tym, że wielu dawców jest na urlopach i nie oddaje krwi.

Na stronie Centrum Krwiodawstwa pojawiła się informacja o brakach w magazynach. Pilnie potrzebna jest krew grupy 0 Rh- i B Rh-. Potrzeba także krwi 0 Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh+ i AB Rh+. Ogromna prośba więc do wszystkich dawców, by w najbliższych dniach zgłosili się do punktów pobierania krwi.

W najbliższych dniach można ją będzie oddać nie tylko w Centrum Krwiodawstwa, ale też w wielu innych miejscach:
- 8 lipca podczas imprezy "Gramy dla AUTenTYZmu" na Stadionie Miejskim w Białymstoku, ambulans będzie czekał w godz. 14.30-18.00;
- 10 lipca ambulans będzie w godz. 10.00-13.30 w Michałowie na Placu 11 Listopada;
- 10 lipca krew można będzie oddać w Szkole Podstawowej w Jabłonce Kościelnej w godz. 9.00-13.00;
- 10 lipca w godz. 9.00-13.30 ambulans będzie czekał też w Mońkach przy ul. Białostockiej 25;
- 11 lipca krew można będzie oddać w Grajewie przy ul. Strażackiej w godz. 9.00-13.00;
- 12 lipca ambulans będzie czekał przy Restauracji Lipcowy Ogród w godz. 9.00-14.00;
- 13 lipca krwiobus będzie czekał w godz. 9.00-13.30 przy Urzędzie Miasta w Białymstoku prz ul. Słonimskiej.

Dawcy krwi mogą liczyć na profity

Oprócz ogromnej satysfakcji związanej z tym, że oddając krew można uratować czyjeś życie, dawcy mogą liczyć na różne profity. Wśród nich są np. zniżki na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego w wysokości 33% (dla tych, którzy oddali krew lub jej składniki minimum 3 razy). Do tego po oddaniu krwi przysługują dwa dni wolnego (dzień, w którym oddałeś krew lub jej składniki oraz dzień następny). Do tego dochodzi też ulga PIT, gdyż krew oraz osocze są darowizną, którą można odliczyć od podatku.

Kto może oddać krew? Każda zdrowa osoba (która nie ma objawów przeziębienia i nie bierze aktualnie żadnych leków) między 18. a 65. rokiem życia. Wymogiem jest też waga dawcy – musi być większa niż 50 kg, ponieważ ilość pobranej krwi (450 ml) musi być mniejsza niż 10% ogólnej ilości krwi w organizmie. Krwi nie mogą oddawać osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy miały przekłuwane uszy lub inne części ciała, robiły sobie tatuaż, akupunkturę lub wykonywano u nich zabiegi operacyjne, endoskopowe czy inne diagnostyczne badania, jak np. gastroskopię, laparoskopię, panendoskopię itp.

Jak przygotować się do oddania krwi? Rano należy zjeść lekki posiłek oraz wypić dużo wody (w ciągu 24 godzin przed pobraniem zaleca się spożycie 2 litrów płynów). Samo pobieranie krwi nie jest bolesne i trwa około 10 minut. Za jednym razem pobiera się 450 ml krwi. Do tego należy jednak doliczyć czas poświęcony na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski, przez co w sumie całość zajmuje 40-60 minut. Kobiety w ciągu roku mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy, panowie zaś 6 razy.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1054 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39