Plenerowa wystawa na Rynku Kościuszki. Staną 3 pawilony

2018.07.09 16:36
Jak wyglądały kresowe wsie, miasta i dwory w okresie dwudziestolecia międzywojennego? Jakie miejsce w tej rzeczywistości zajmował człowiek? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać na wystawie "Niepodległa - ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej".
Plenerowa wystawa na Rynku Kościuszki. Staną 3 pawilony
Fot: AD

- Przez cały rok 2018 świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Odbywa się dużo wydarzeń związanych z tym tematem - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Muzyka na żywo i rekonstrukcja historyczna

Plenerową wystawę przygotowało Muzeum Pamięci Sybiru. Zostanie ona otwarta w środę (11.07) o godz. 18.00 na Rynku Kościuszki (przed Astorią).

- Wystawa będzie się składać z 3 pawilonów - "Miasta i miasteczka", "Dwór" oraz "Wieś" - zapowiada Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Ekspozycja ukaże kształtowanie się polskiej administracji, życia społecznego i gospodarczego na dawnych ziemiach kresowych II Rzeczypospolitej.

Na wielkoformatowych wydrukach białostoczanie będą mogli zobaczyć realnej wielkości zaaranżowane pomieszczenia i fasady budynków charakterystycznych dla tego okresu. Będą to archiwalne fotografie z architekturą i społeczeństwem wsi, miast i dworów. Ekspozycja będzie zachęcała do aktywnego uczestniczenia w niej, np. poprzez czytanie reprintu gazety z okresu międzywojennego w zaaranżowanym pokoju miejskim czy skorzystanie ze skromnego stołka w wiejskiej chacie.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyła muzyka z epoki grana na żywo oraz oprowadzanie kuratorskie połączone z rekonstrukcją historyczną. Przygotowano też katalog w formie albumu. Znajdują się tam m.in. zdjęcia i pocztówki z kolekcji Muzeum Pamięci Sybiru ilustrujące proces budowania niepodległości na Kresach Wschodnich.

Kresowa rzeczywistość i maszyna, która ratuje życie

Wystawie "Niepodległa - ziemie kresowe II Rzeczypospolitej" towarzyszą też zajęcia dla grup zorganizowanych. Ich pomysłodawcy chcą w ten sposób dać szansę jeszcze pełniejszego poczucia kresowej rzeczywistości, dotknięcia namiastki magicznego klimatu dwudziestolecia międzywojennego. W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli m.in. wykonać tradycyjne ozdoby wiejskie ze słomy, nauczyć się tańców i gier typowych dla okresu międzywojennego.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży związane z wystawą odbędą się w dniach 12-24 lipca. W planach są też weekendowe oprowadzania po wystawie (14-15 i 21-22 lipca, godz. 10.00-14.00), połączone z odczytywaniem fragmentów wspomnień zesłańców-kresowiaków.

W dniu otwarcia wystawy premierę będzie mieć również serial "Kresy w przedmiotach zaklęte". W pierwszym odcinku widzowie poznają historię rodziny Sieczko, której sielanka przerwana została wraz z wybuchem wojny. Gdy Sieczkowie zostali aresztowani przez Sowietów, zdążyli zabrać ze sobą maszynę do szycia. Mimo że była ciężka i nieporęczna, uratowała im na zesłaniu życie. Nie tylko dbali o własne ubrania, ale też pomagali innym, za co otrzymywali w zamian np. jedzenie. Kilkuminutowy film będzie dostępny m.in. na stronie www.kresyzaklete.wordpress.com.

Szczegóły: "Niepodległa - ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1133 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39