Podlasianie często pracują będąc na L4 - co za to grozi?

2023.03.10 16:30
W Podlaskiem są wciąż osoby wykorzystujące zwolnienia lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem. Wśród osób, które w ubiegłym roku musiały zwrócić zasiłek chorobowy, byli zarówno pracownicy jak i osoby prowadzące własne firmy. Zostali przyłapani na pracy zarobkowej.
Podlasianie często pracują będąc na L4 - co za to grozi?
Fot: Pixabay

W 2022 r. w województwie podlaskim ZUS skontrolował 9,64 tys. zwolnień lekarskich. W ich następstwie wstrzymana została wypłata ponad 134 zasiłków chorobowych na kwotę 179,2 tys. zł. W kraju ZUS przeprowadził 429,9 tys. kontroli, wydał ponad 23,8 tys. decyzji, a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków sięgnęła niemal 22 mln zł.

- Prowadzimy dwa rodzaje kontroli. Sprawdzamy, czy osoba na zwolnieniu korzysta z niego prawidłowo, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć jej powrót do zdrowia. Jeżeli osoba korzystała ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, to wstrzymujemy wypłatę świadczenia. Jeżeli zasiłek został już wypłacony, to nakazujemy jego zwrot. Tylko w ubiegłym roku w naszym regionie na 1043 takie kontrole 74 osobom wstrzymano lub cofnięto zasiłki chorobowe na kwotę 144,3 tys. zł - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Wśród osób, które musiały zwrócić zasiłek chorobowy, był właściciel firmy, który w trakcie zwolnienia lekarskiego nadal prowadził swoją działalność, a także pracownik, który w ramach dodatkowego zajęcia sprowadzał i sprzedawał samochody. Jego aktywność handlowa w mediach społecznościowych zwróciła uwagę potencjalnego kupca, który postanowił o tym poinformować ZUS. Zasiłek opiekuńczy za okres zwolnienia lekarskiego straciła również mama, która na czas choroby dziecka postanowiła przekazać je pod opiekę dziadków. W większości przypadków osoby na zwolnieniu lekarskim zostały przyłapane na pracy zarobkowej.

Drugim rodzajem kontroli jest kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, którą wykonują lekarze orzecznicy ZUS. Sprawdzają, czy pracownik jest nadal chory a zwolnienie zasadne. Jeśli okaże się, że kontrolowany jest już zdrowy, to dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego.

W województwie podlaskim w 2022 r. na 8,6 tys. skontrolowanych zwolnień lekarskich przez lekarzy orzeczników ZUS 60 osób zostało uznanych za zdolne do pracy. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków wyniosła 34,9 tys. zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1021 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39