Policyjna prowokacja wobec kardiochirurga. Oskarżeni odwołują się od wyroku

2013.06.21 00:00
Obrońcy czterech skazanych odwołali się od wyroku sądu pierwszej instancji. Sprawa dotyczy bezpodstawnego wykorzystania prowokacji policyjnej wobec białostockiego kardiochirurga Tomasza Hirnlego.
Policyjna prowokacja wobec kardiochirurga. Oskarżeni odwołują się od wyroku
Fot: sxc.hu

Białostocki sąd rejonowy w 2012 r. skazał czterech mężczyzn, którzy brali udział w policyjnej prowokacji. Lekarz, który wymyślił całą intrygę, usłyszał wyrok dwóch lat więzienia bez zawieszenia, dwóch policjantów dostało karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Funkcjonariusze przez trzy kolejne lata nie mogą wykonywać zawodu. Ostatni z mundurowych przez rok nie może wykonywać zawodu i musiał zapłacić grzywnę.

Do sądu wpłynęły apelacje od obrońców skazanych. - Adwokaci nie zgadzają się z oceną dowodów przeprowadzoną przez sąd - mówi Grażyna Zawadzka-Lotko z biura prasowego Sądu Rejonowego w Białymstoku.

Cały proces dotyczył kontrolowanego wręczenia łapówki białostockiemu kardiochirurgowi Tomaszowi Hirnlemu. Sytuacja miała miejsce w 2005 roku. Wtedy właśnie podstawione osoby, jako rodzina jednego z pacjentów zostawiły w gabinecie lekarza 5 tys. zł w kopercie.

Ostatecznie kardiochirurg został uniewinniony. Sąd uznał, że służby nie miały wiarygodnych informacji, o tym że lekarz przyjmował łapówki. Kardiochirurg otrzymał odszkodowanie i zadośćuczynienie. W śledztwie wyszło na jaw, że cała sprawa jest intrygą innego lekarza. Zarzucono mu m.in. składanie fałszywych zeznań i fałszowanie dowodów. Dwie kobiety, które udały rodzinę pacjenta, dobrowolnie poddały się karze więzienia w zawieszeniu.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

852 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39