Powstały 3 książki o białostockiej bioróżnorodności. Miasto promuje ochronę przyrody

2020.10.12 15:18
Miasto Białystok wydało 3 książki o bioróżnorodności. Mają one na celu monitorować zmiany zachodzące w przyrodzie oraz zwrócić uwagę mieszkańców na aspekty jej ochrony. Do 2022 r. ma zostać wydanych kolejnych 11 części. Wszystkie publikacje nie będą przeznaczone na sprzedaż.
Powstały 3 książki o białostockiej bioróżnorodności. Miasto promuje ochronę przyrody
Fot: Malwina Witkowska

Cel projektu

W Białymstoku powstał projekt, który bada bioróżnorodność w mieście. Ma on przede wszystkim przedstawić mieszkańcom, jak chronić dane obiekty, jak do nich podchodzić i w jaki sposób można je obserwować. W związku z tym zostały wydane 3 publikacje, które wyjaśnią wiele zagadnień.

- Zależy nam na monitorowaniu zmian zachodzących w przyrodzie, jak również zbadaniu zasobów przyrodniczych. Wynika to także z zaleceń ze strony Unii Europejskiej - informuje zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. - 20 maja Komisja Europejska opublikowała nową unijną strategię na rzecz bioróżnorodności 2030. Wynika z niej, że fundusze unijne będą ważnym źródłem finansowania inicjatyw na rzecz ochrony i odbudowy różnorodności biologicznej - dodał.

Ponadto wszystkie miasta powyżej 110 tys. mieszkańców, są zobowiązane do zbadania bioróżnorodności na swoim obszarze.

3 części już są. Powstanie kolejnych 11

Projekt ma również na celu edukację przyrodniczą oraz zwrócenie uwagi mieszkańców na aspekty związane z jej ochroną.

- Publikacje wchodzą w skład projektu, który jest próbą zbadania zasobów przyrodniczych naszego miasta. Jest również oceną bioróżnorodności gatunkowej, służy do wskazania miejsc najbardziej cennych przyrodniczo oraz określa zagrożenia - mówił zastępca prezydenta.

W sumie ma powstać 14 książek. Trzy pierwsze części to:

- "Bioróżnorodność biologiczna miasta" autorstwa Danuty Drzymulskiej oraz Piotra Zielińskiego;
- "Szata roślinna Białegostoku" autorstwa dr. Dana Wołkowyckiego;
- "Motyle dzienne Białegostoku" autorstwa Marcina Sielezniewa i Izabeli Dziekańskiej.

Projekt okładek jest po stronie miasta, dlatego wszystkie mają jednolitą szatę graficzną. Komplet książek ma powstać do 2022 r. Miasto planuje również wydać jedną dużą pozycję, która będzie zawierać wszystkie informacje z 14 publikacji.

Książki nie będą sprzedawane

Jak podkreślił Andrzej Karolski dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej w Białymstoku, wszystkie wydane książki nie będą przeznaczone na sprzedaż. Żadna zainteresowana osoba nie będzie mogła ich zakupić.

- Dużą część publikacji chcemy przekazać do szkół. Gdy uspokoi się sytuacji epidemiczna, chcemy w kilku z nich przeprowadzić spotkania z autorami, by przybliżyć młodzieży zagadnienia. Chcemy również uczulić i zainteresować ich tematem przyrody – poinformował dyrektor DGK.

Dodał również, że każda zainteresowana osoba może zwrócić się do Departamentu Gospodarki Komunalnej, wyjaśnić, z jakiego powodu chciałby posiadać te publikacje po czym zainteresowanym książki zostaną wysłane. Miasto ma zamiar rozdawać je przy okazji związanej z promocją Białegostoku oraz będzie można je wygrać w organizowanych konkursach.

Bioróżnorodność Białegostoku

W stolicy województwa podlaskiego występuje 14 gatunków roślin zagrożonych wyginięciem w Polsce. Ponadto jest 45 gatunków roślin o wysokim statusie ochronnym, umieszczonych w czerwonej księdze.

- Bioróżnorodność jest to pojęcie, które często pojawia się w mediach czy w życiu codziennym. Ale mało kto potrafi wyjaśnić, na czym ona polega. I taka idea przyświecała nam przy realizacji tego projektu – mówił Andrzej Karolski.

Różnorodność biologiczna to zróżnicowanie życia na wszystkich poziomach ekosystemu. W Białymstoku najważniejsze ostoje bioróżnorodności znajdują się w lasach i przy granicach miasta.

- Warto rośliny, owady, zwierzęta chronić, bo po prostu są. Są w stanie wytrzymać w naszej obecności, dostarczają też bardzo niezbywalnych funkcji wobec gwałtownie nasilających się zmian klimatu i zmian środowiska, z których już wszyscy zdajemy sobie sprawę - podsumował dr Dan Wołkowycki z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1152 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39