Prawie 9 tys. studentów rozpoczęło naukę na UwB. Uczelnia będzie się rozbudowywać

2021.10.06 18:07
W środę (6.10) uroczyście rozpoczął się rok akademicki 2021/2022 na białostockim uniwersytecie. W tym roku naukę na uczelni rozpocznie prawie 9 tys. studentów.
Prawie 9 tys. studentów rozpoczęło naukę na UwB. Uczelnia będzie się rozbudowywać
Fot: UwB

W środę miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego na Uniwersytecie w Białymstoku. Uczelnia świętowała też 25. rok swojej działalności.

– Uniwersytet w Białymstoku przez te 25 lat stworzył wspaniałą wspólnotę, wspaniały zbiór ludzi, którzy budują ludzkie umysły, bo tym się przecież uniwersytet zajmuje. Mimo różnych zagrożeń, niepewności my ciągle trwamy, a to dla uniwersytetu jest najważniejsze – mówił prof. Robert Ciborowski, rektor UwB.

Obecnie uczelnia kształci 9 tys. studnetów na 40 różnych kierunkach. Może też poszczycić się mianem lidera, jeśli chodzi o granty z Narodowego Centrum Nauki.

Niebawem rusza budowa siedziby nauk humanistycznych

Rektor ogłosił także, że rusza kolejna, ważna inwestycja w kampusie - budowa siedziby nauk humanistycznych. Prace ruszą najprawdopodobniej na początku 2022 r. i potrwają 4 lata. Koszt tej inwestycji sięga 73 mln zł, z czego 2/3 kwoty to dotacja Ministerstwa Edukacji i Nauki.

- To dobra wiadomość na 25-lecie naszej uczelni. Będziemy kampus rozbudowywać. Jest to dla nas ważna informacja, bo obecne siedziby nauk humanistycznych, w tym dawny dom partii, są w bardzo złym stanie. Budynki te zostały już wystawione na sprzedaż – mówił rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

W uroczystościach uczestniczył m.in. marszałek Kosicki, który sam niegdyś studiował w murach uczelni, co miło wspomina.

– Uczelnia, na której sam zdobywałem tytuł magistra prawa, a może już niedługo doktora, jest wspaniałym miejscem do studiowania dla młodych, ale ambitnych ludzi. Uniwersytet w Białymstoku to ośrodek akademicki z licznymi sukcesami naukowymi, co jest ogromnie ważne dla rozwoju województwa podlaskiego – mówił marszałek.

Uczelnia nie tylko kształci, ale i rozwija zainteresowania studentów

To jak ważną funkcję pełni Uniwersytet w Białymstoku podkreślił także prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w resorcie edukacji i nauki: - Z okazji jubileuszu chciałbym podziękować za bardzo ważne funkcje jakie pełni Uniwersytet w tej części Polski. To rola kulturotwórcza, wpływanie na rozwój ekonomiczny i gospodarczy – podkreślał.

Uczelnię doceniają też sami studenci, którzy mają możliwość poszerzania swojej wiedzy oraz rozwijania swoich zainteresowań dzięki licznym kołom naukowym, czy organizacjom studenckim:
- Studiowanie to nie tylko zdobywanie wiedzy stricte merytorycznej, ale również samorozwój, także w zakresie umiejętności miękkich. Zwracamy się do Was: nie przesiedźcie swoich studiów. Angażujcie się w działalność kół naukowych i organizacji studenckich, działajcie w strukturach samorządowych. Już za dwa tygodnie odbędą się wybory do wydziałowych rad samorządu studenckiego. Wybierajcie i bądźcie wybierani, gdyż czeka na Was dużo nowych doświadczeń i znajomości, które często będą trwały dłużej niż okres kształcenia na uniwersytecie - apelował do studentów Wiktor Walewski, wiceprzewodniczący Parlamentu Studenckiego Uniwersytetu w Białymstoku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
920 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39