Program Kultura wspiera innowacyjne i europejskie projekty artystyczne

2012.07.17 00:00
Na początku lipca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyło się spotkanie informacyjne na temat pozyskiwania funduszy na działalność kulturalną i artystyczną w ramach unijnego Programu Kultura. Dotychczas z jego wsparcia skorzystał Białostocki Teatr Lalek oraz Stowarzyszenie Promocji Artystycznej. Do końca 2012 roku szansę na granty mają również inne placówki czy stowarzyszenia.
Program Kultura wspiera  innowacyjne i europejskie projekty artystyczne
Fot: M. Gorbacz
"Puszek" to spektakl BTL dla najnajmłodszych widzów

- W Programie Kultura można podejmować szeroką tematykę i realizować bardzo różnorodne projekty, a z dotacji mogą korzystać zarówno instytucje publiczne, jak i organizacje pozarządowe . czekamy na kolejnych beneficjentów. Zwłaszcza, że rok 2012 to ostania szansa na pozyskanie funduszy z Programu - zachęca Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury

Program Kultura to unijny pomysł wspierania działań instytucji publicznych i organizacji pozarządowych działających kulturalnie i artystycznie. Jego kluczowym zadaniem jest zachęcanie do europejskiej współpracy kulturalnej, tworzenie nowych partnerstw oraz rozwijanie już istniejących kontaktów. Pozwala on uzyskać dofinansowanie na organizację międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, tłumaczeń literackich, festiwali. Budżet Programu Kultura na lata 2007-13 wynosi 400 mln euro. W zależności od projektu można otrzymać dofinansowanie w wysokości od 2 tys. jednorazowej dotacji do 500 tys. euro rocznie. Średnia wysokość grantów to 100-200 tys. euro. Co roku składanych jest około 1000 aplikacji, z czego ponad 30% otrzymuje dotację. Oznacza to, że co roku dzięki unijnemu wsparciu organizacje kulturalne z ponad 35 krajów realizują około 300 projektów w całej Europie i na świecie.

By otrzymać grant w Programie Kultura potrzebny jest oryginalny pomysł, mocne partnerstwo międzynarodowe i przekonująca aplikacja. W Programie można realizować tzw. "miękkie" i non-profitowe projekty krótkoterminowe (trwające maksymalnie 2 lata, angażujące co najmniej trzech partnerów) lub długoterminowe (trwające od 3 do 5 lat, mające na celu osiągnięcie trwałej współpracy pomiędzy co najmniej sześcioma partnerami). Szansę na dofinansowanie mają operatorzy zainteresowani działaniami wychodzącymi poza ramy lokalne i narodowe, którzy chcą realizować stosunkowo duże projekty z partnerami z państw członkowskich UE, krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, państwami kandydującymi do UE, niektórymi krajami bałkańskimi. Trzeba pamiętać, że dotacja pokrywa do 50% kosztów projektu. Terminy naborów na projekty współpracy upływają 3 października 2012 roku.

- Aplikacje, które mają największe szanse na wsparcie muszą mieć charakter europejski, być innowacyjne i kreatywne, a także dobrze widoczne i rozpoznawalne. Działania w projekcie mogą obejmować na przykład wystawy, koncerty, spektakle, programy wymiany młodych twórców oraz kursy mistrzowskie i warsztaty. Projekt musi spełniać przynajmniej jeden z trzech szczegółowych celów Programu: umożliwiać artystom i pracownikom sektora kultury większą mobilność, wspierać obieg europejskich dzieł, budować dialog międzykulturowy. Warto skonfrontować własne pomysły z doświadczeniami instytucji, którym udało się uzyskać grant. Można skorzystać z bazy projektów unijnych EVE na stronach Komisji Europejskiej, a także z publikacji Punktu Kontaktowego ds. Kultury, które prezentują osiągnięcia polskich beneficjentów. Wnioski w Programie Kultura składa się bezpośrednio do Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w Brukseli. Oceniana jest przede wszystkim wartość merytoryczna oraz kompetencje i kwalifikacje do przeprowadzenia proponowanego projektu, a także zasoby finansowe organizacji. W Punkcie Kontaktowym ds. Kultury można skonsultować swój projekt i uzyskać materiały pomagające wypełnić wniosek - powiedziała Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

974 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39