Przewóz towarów koleją. Jak idą prace na wschodniej granicy?

2021.08.26 08:48
Na przejściach granicznych w Siemianówce i Kuźnicy Białostockiej prowadzone są prace, mające na celu usprawnienie przewozu towarów przez granicę.
Przewóz towarów koleją. Jak idą prace na wschodniej granicy?
Fot: Malwina Witkowska

Przewóz towarów przez wschodnią granicę

Szybszy i sprawniejszy przewóz towarów przez wschodnią granicę, a także większe możliwości wymiany handlowej pomiędzy Europą i Azją - to efekt inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na przejściach granicznych.

- Inwestycje te zwiększą rolę ekologicznego transportu kolejowego m.in. na ważnej trasie wschód – zachód. Dzięki pracom na normalnym i szerokim torze skróci się czas obsługi towarów oraz poprawi konkurencyjność kolei w transporcie ładunków przez granicę. Zapewnimy sprawniejszy przejazd większej liczby pociągów – mówi prezes Zarządu PKP PLK, Ireneusz Merchel.

Jak informuje PKP PLK, przewozy towarów koleją są bardziej efektywne niż drogowe. Pociągi transportują wielokrotnie większą ilość ładunków niż samochody ciężarowe, a ponadto składy mają większą ładowność i mogą przewozić niemal każdy surowiec.

Prace z Krajowego Programu Kolejowego są realizowane ze środków budżetowych za ponad 280 mln zł. Nowe tory i urządzenia już służą przewoźnikom.

Prace prowadzone w Podlaskiem

Projekt za ponad ćwierć miliarda złotych dedykowany jest przewozom towarowym. Łącznie obejmuje on 7 inwestycji prowadzonych na przejściach granicznych, w tym 2 z województwa podlaskiego:

- Przejście graniczne Siemianówka – Swisłocz – obecnie prowadzone są prace za blisko 79 mln zł. Roboty zapewnią szybszy i sprawniejszy przewóz towarów - po torach będzie mogło kursować więcej pociągów. Stacje będą mogły przyjmować i obsługiwać cięższe i dłuższe pociągi o naciskach do 245 kN/oś (25 t/oś) i do 1050 m długości.

W Siemianówce pociągi kursują po nowych torach, zarówno szerokich (1520 mm) jak i normalnych (1435 mm). Aktualnie kończy się montaż komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym w nastawni w stacji Siemianówka oraz dobiega końca budowa nowej nastawni w stacji Zabłotczyzna. Planowany termin zakończenia prac to koniec 2022 r. Prace są uzupełnieniem modernizacji szerokotorowej linii kolejowej nr 59 od granicy państwa w Siemianówce do Zabłotczyzny realizowanej ze środków RPO Województwa Podlaskiego.

- Przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej - zwiększy możliwości kolei w regionie oraz w transporcie ładunków wschód – zachód. Stacja obsłuży więcej cięższych i dłuższych składów towarowych - o naciskach do 245 kN/oś (25 t/oś) i do 1050 m długości.

Za ok. 10 mln zł PKP PLK wybudują dodatkowe tory, które usprawnią przewóz ładunków przez granice. Inwestycja łączy się z realizowanym z RPO Województwa Podlaskiego remontem linii kolejowej od Kuźnicy Białostockiej do stacji Geniusze. Planowany termin zakończenia to III kwartał 2023 r.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

955 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39