Refundowane in vitro wciąż nie na każdą kieszeń

2014.02.16 00:00
Finansowanie zapłodnienia pozaustrojowego ze środków publicznych przynosi efekty - na 8000 par biorących udział w rządowym programie, co najmniej 700 oczekuje już dziecka. Jednak możliwości korzystania z zapłodnienia in vitro wciąż nie są wyrównane.
Refundowane in vitro wciąż nie na każdą kieszeń
Fot: sxc.hu

W ramach rządowego programu, każda para ma prawo skorzystać z trzech prób procedury wspomaganego rozrodu. Ministerstwo Zdrowia refunduje większość elementów procesu leczenia, począwszy od kosztów konsultacji, badań USG, laboratoryjnych i hormonalnych, kończąc na zabiegach takich jak: punkcja, biopsja i transfer zarodków.

Para zgłaszająca się do kliniki musi liczyć się z kosztami samej kwalifikacji do programu. Dokonuje jej lekarz z danego ośrodka, bazując na dokumentacji z wcześniej przeprowadzonych badań. Konsultacje i badania muszą zostać sfinansowane przez parę (około 1 tys. zł).

Program nie przewiduje finansowania leków stosowanych w stymulacji owulacji. Pary muszą samodzielnie pokryć koszty farmaceutyków, których cena sięga nawet 4,5 tys. zł. Dla wielu jest to nieosiągalna kwota.

- Rządowy program to słuszna i potrzebna inicjatywa. Wszyscy powinniśmy się cieszyć, że wzbudził ogromne zainteresowanie w Polsce - mówi dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Leczenia Niepłodności "Bocian" w Białymstoku - Niestety wiele par, u których stwierdzono niepłodność, na zainteresowaniu musi poprzestać. Leki stymulujące owulację to wciąż bardzo duża część kosztów zabiegu i decyzja o ich refundacji wydaje się być kolejnym i koniecznym krokiem w kierunku zapewnienia równego dostępu do korzystania z zapłodnienia pozaustrojowego.

Ile kosztuje in vitro bez refundacji?

Całkowite koszty in vitro zależą od zastosowanych metod i ilości leków, które dobierane są do indywidualnych potrzeb pacjentek. U kobiet dobrze reagujących na leki, koszty mogą wynieść ok. 2,5 tys. zł. Niekiedy cena może wzrosnąć do 4,5 tys. zł. Standardowy program in vitro to koszt około 4,2 tys. zł. Oczywiście możliwe są opcje rozszerzone m.in o IMSI (iniekcję morfologicznie wyselekcjonowanych zarodków), nacięcie otoczki zarodka i wizualizację wrzeciona kariokinetycznego - to już wydatek minimum 5,5 tys. zł.

Podsumowując, całkowity koszt programu zapłodnienia pozaustrojowego, w zależności od zastosowanych metod i ilości zużytych leków wynosi od ok. 8 tys. zł do nawet ok. 12 tys. zł.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1135 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39