Spowiedź zabójczyni, opowieść o dobru i złu. "Jordan" w Nie Teatrze [BILETY]

2023.04.18 16:00
"Jordan" to niezwykle poruszające przedstawienie. Ukazuje prawdziwą historię więźniarki, którą spisała dramaturżka Anna Reynolds. To spowiedź zabójczyni. Spektakl z rolą Zuzanny Bernat będzie można obejrzeć w czwartek (20.04) w Nie Teatrze.
Spowiedź zabójczyni, opowieść o dobru i złu. "Jordan" w Nie Teatrze [BILETY]
Fot: Kinga Klimczak/Agencja Aktorska Dream Team

Shirley to młoda i pozornie ogromnie niezależna dziewczyna. Została wychowana w niestabilnej rodzinie, w której ojciec znęcał się nad jej matką. Nagle w jej dziwnym i niepoukładanym życiu pojawia się Davey. Chłopak na ryczącym motorze, o którym zawsze marzyła. Shirley zakochuje się w nim i razem przeprowadzają się do małej kawalerki, w której zaczynają nowe życie, które okazuje się nie być tak piękne, jak wymarzyła sobie Shirley. Z dnia na dzień związek z Davey’m staje się coraz bardziej zaburzony. Davey prawie w ogóle nie bywa w domu, a w sytuacji zdenerwowania wyżywa się na Shirley psychicznie i fizycznie. Niedługo później Shirley zachodzi z nim w ciążę, która po jakimś czasie zaczyna być dla niej jedyną piękną i ważną rzeczą w jej życiu.

Podczas gdy związek z Davey’m staje się coraz gorszy, jej miłość do syna staje się coraz większa. Jordan (syn Shirley) jest jej oczkiem w głowie, a Shirley robi wszystko, aby nikt nigdy go nie skrzywdził. Jednak Davey nie jest zadowolony z roli bycia ojcem. Po jakimś czasie zostawia Shirley, zdradzając ją uprzednio wielokrotnie, czasami nawet na jej oczach. Shirley zostaje bez środków do życia z jej ukochanym, kilkumiesięcznym Jordanem. Po jakimś czasie zaczyna im brakować jedzenia, ubrań i pieniędzy na mieszkanie.

Davey razem ze swoją nową partnerką chcą odebrać Shirley Jordana, na co ona nie może pozwolić. Zmęczona i złamana życiem Shirley widzi tylko jedno wyjście – zabić siebie i swojego syna. Podczas samobójstwa, sąsiadka Shirley słyszy trzask tłuczonego szkła i to właśnie ratuje jej życie. Shirley zostaje wtrącona do więzienia za zabójstwo swojego trzynastomiesięcznego synka.

Shirley nie odnajduje się w więzieniu. Próbuje przyspieszyć czas zajmując się wszystkimi dodatkowymi pracami dla więźniów, ale mimo to, nie potrafi przestać myśleć o swoim synku. Nie potrafi żyć bez niego. Jej adwokat zacięcie walczy, aby Shirley mogła wyjść na wolność i kiedy w końcu mu się udaje, Shirley popełnia samobójstwo w dzień, w którym wychodzi z zakładu karnego.

Sztuka ta do dziś inspiruje młode aktorki i reżyserki na całym świecie, choć prapremiera odbyła się w Londynie w 1994 roku. W 1996 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie miała miejsce polska premiera, wyreżyserowana przez Agnieszkę Glińską, z główną rolą Doroty Landowskiej. Jak wspomina Landowska, grała ona ten spektakl przez 15 lat, zawsze przy pełnej widowni.

W Nie Teatrze w roli Shirley zobaczymy Zuzannę Bernat, która o swojej bohaterce mówi tak:

- Shirley Jones była realną osobą. I to jest dla mnie najważniejsze. Mam nadzieję, że tym spektaklem przedłużę pamięć o niej i razem z Dorotą będziemy w stanie pokazać młodym ludziom w moim wieku inną drogę, inną przestrzeń. Chcemy tą historią powiedzieć, że nie należy pochopnie oceniać innych, ale również, że zawsze warto być blisko drugiego człowieka i wyciągać do niego rękę, nawet kiedy pozornie jej nie potrzebuje.

Przedstawienie odbędzie się w czwartek (20.04), o godz. 18:30.

W naszym konkursie możecie wygrać zaproszenie na to wydarzenie.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

955 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39