Dom

Sprawdź dewelopera, zanim kupisz mieszkanie. Na co zwrócić uwagę?

2014.07.14 00:00
Kupno mieszkania to bardzo ważna decyzja. Przed jej podjęciem warto sprawdzić dewelopera, by zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy.
Sprawdź dewelopera, zanim kupisz mieszkanie. Na co zwrócić uwagę?
Fot: AP

Tzw. ustawa deweloperska sprzed dwóch lat wzmocniła ochronę klientów kupujących mieszkania na rynku pierwotnym i wprowadziła mechanizmy, dzięki którym pieniądze nabywców są zabezpieczone przed ewentualnym niepowodzeniem inwestycji.

Rachunek powierniczy

Rachunek może być otwarty lub zamknięty. Bardziej komfortową sytuacją dla klienta jest posługiwanie się rachunkiem powierniczym zamkniętym. Wtedy kolejne transze kredytu przelewane są na konto banku prowadzącego taki rachunek, a deweloper uzyska je dopiero w momencie pomyślnego zakończenia inwestycji. W opcji rachunku otwartego przelewamy środki na rachunek powierniczy, a kolejne raty są przekazywane deweloperowi na bieżąco po weryfikacji przez bank zakończenia kolejnego etapu realizacji inwestycji.

Prospekt informacyjny

Jest to bogate źródło wiedzy na temat dotychczasowej historii dewelopera i prowadzonej przez niego inwestycji.
- W tym dokumencie deweloper publikuje dane dotyczące spółki oraz jej dotychczasowych inwestycji. Między innymi opisuje stan prawny działki, istniejące obciążenia hipoteczne, źródła finansowania inwestycji, terminy jej realizacji oraz wskazuje głównego wykonawcę - mówi Jarosław Kobylski, specjalista rynku pierwotnego z Metrohouse.

Rejestry dłużników i sprawozdania finansowe

Jeśli chcemy pogłębić wiedzę na temat przeterminowanych zobowiązań dewelopera, możemy pokusić się o sprawdzenie firmy np. w rejestrach dłużników. Niestety brak obecności podmiotu w tych bazach nie daje 100-procentowej pewności, że firma posiada płynność finansową i będzie w stanie ukończyć prowadzoną inwestycję. Deweloper jest zobowiązany do przedstawienia do wglądu w swoim biurze sprawozdań finansowych za dwa ostatnie lata działalności.

Finansowanie inwestycji

Warto dowiedzieć się, w jaki sposób deweloper zamierza finansować inwestycję. Jeśli całość funduszy pochodzi ze środków własnych nie zawsze może to być pozytywem. Nie wiemy, czy deweloper jest przygotowany na finansowanie wszystkich wydatków.
– Zanim jakakolwiek instytucja udzieli kilkudziesięciu milionów złotych kredytu żąda od dewelopera przedstawienia dokładnego kosztorysu projektu, harmonogramu prac, biznesplanu. Dokładnie sprawdzi też możliwe przeterminowane zobowiązania, np. wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego - mówi Włodzimierz Wielogórski, dyrektor działu rynku pierwotnego w Metrohouse. - Bank pełni też funkcję kontrolną nadzorując kolejne etapy inwestycji. Uzależnia od tego wypłaty transz kredytu.

Historia inwestycji

Jednym z podstawowych elementów weryfikacji dewelopera jest historia jego inwestycji. Warto prześledzić fora internetowe skupiające przyszłych mieszkańców danych osiedli, zidentyfikować poruszane tam najczęściej problemy, sprawdzić w jakim stopniu zostały one rozwiązane. Aby naocznie przekonać się o problemach w poszczególnych realizacjach warto wybrać się tam samemu, porozmawiać z mieszkańcami, poznać ich perypetie z deweloperem.

Na budowie

Jeżeli realizacja inwestycji już trwa warto wybrać się w jej najbliższe okolice. Potencjalny nabywca mieszkania w inwestycji nie może wejść na teren budowy, ale może sprawdzić, jak wygląda jej teren, czy panuje tam porządek, czy prowadzone są prace.

Źródło: Metrohouse

Adrian Petelski
24@bialystokonline.pl

1216 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39