Studenci Politechniki Białostockiej wezmą udział w przebudowie budynku PSP

2022.05.18 15:47
Studenci wielokrotnie pokazali, że potrafią tworzyć projekty na najwyższym poziomie. Teraz opracowują koncepcję przebudowy budynku PSP w Hajnówce.
Studenci Politechniki Białostockiej wezmą udział w przebudowie budynku PSP
Fot: Politechnika Białostocka
wizualizacja PSP

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej biorą udział w konkursie na opracowanie projektu koncepcyjnego przebudowy istniejącego budynku komendy PSP w Hajnówce. Najlepszy projekt wykorzysta Państwowa Straż Pożarna.

Szansę na wykorzystanie ma obecnie projekt studentów czwartego roku architektury. Jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie on poddany dalszej analizie a w przyszłości wykorzystany.

- Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce zwrócił się do Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z prośbą o opracowanie koncepcji rozbudowy i przebudowy jednostki straży pożarnej - wyjaśnia genezę konkursu dr inż. arch. Robert Misiuk z Katedry Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Projekt tworzą studenci czwartego roku

Do realizacji zadania projektowego przystąpili studenci czwartego roku studiów magisterskich na kierunku architektura.

- Tego typu praca stanowi wdrożenie studentów do życia takiego zawodowego - uważa dr inż. arch. Robert Misiuk. - Mają oni możliwość spotkania się z inwestorem, pracy na realnej jednostce istniejącej w terenie. To pewnego rodzaju wyzwanie i konkurs, gdzie mogą nie tylko zdobyć nagrodę, ale też zaistnieć już później na rynku zawodowym. Jako zadani dydaktyczne to bardzo trafna forma realizacji zajęć, bo nie jest to projektowanie do szuflady tylko coś co może się przydać inwestorowi.

Projekt jest tworzony przez jedną grupę semestralną - 15 osób, które zostały podzielone na dwuosobowe zespoły.

- Podczas oceny przejściowej na Wydziale Architektury gościliśmy komendanta PSP w Hajnówce i osobę odpowiedzialną za inwestycje - informuje dr inż. arch. Robert Misiuk. - Przeanalizowali oni już wstępnie prace i pokazali, co należałoby ewentualnie jeszcze skorygować. Z ich opinii wynika, że idzie to w dobrym kierunku.

Nauczyciel Akademicki jest zdania, że kluczem do stworzenia dobrego projektu architektonicznego jest dobry pomysł, który musi być dopasowany do warunków lokalnych.

- Razem z Ernestem Krzywonosem głównym założeniem naszego projektu było stworzenie ciekawej formy samego obiektu, jednocześnie licząc się z kosztami - podkreśla Jakub Janicki, student czwartego roku na kierunku architektura. - Do tego celu wykorzystaliśmy zubożałe panele słoneczne pokrywając nimi całą formę budynku. Użycie paneli miał na celu przede wszystkim wprowadzeniem jakiejś interesującej fasady, wykorzystując niską cenę samego materiału. Taki zubożały panel kosztuje za metr kwadratowy około 100 zł w porównaniu do tynku, który kosztuje 30 zł, jest to relatywnie niska cena jak na taką technologię. Wprowadziliśmy wertykalne podziały w postaci profili aluminiowych. Wprowadza to troszkę dynamiki do samego budynku. Kolory, które zastosowaliśmy łączą się z tradycyjnymi barwami Państwowej Straży Pożarnej w całej Polsce. To przede wszystkim czerwony z szarymi akcentami.

Pojawiła się też propozycja budowy wież

Studenci Politechniki Białostockiej zaproponowali dobudowanie wież, co da ciekawy efekt.

- Dwie wieże, które są dostawione do boków istniejącego budynku służą do suszenia węży strażackich - wyjaśnia Janicki. - Są przeszklone, co wprowadza pewną grę światła i cienia.

Ernest Krzywonos pracujący z Janickim nad projektem zajął się z kolei istniejącym wnętrzem budynku.

- Naszym głównym celem było stworzenie odseparowanych stref funkcjonalnych dzielących kondygnacje - wyjaśnia student piątego roku architektury. - Zaprojektowaliśmy strefę wypoczynkową i sanitarną dla strażaków oraz strefę sypialni, oddzielną strefę administracyjną i biurową oraz strefę dla gości w postaci tzw. "ognika" oraz strefy edukacyjnej, jak i strefę konferencyjną w postaci sali konferencyjnej na poddaszu, która będzie połączona z tarasem widokowym.

Podobne działania prowadzą Agnieszka Łaska i Katarzyna Krassowska:

- We wnętrzu głównym problemem był brak funkcjonalności obiektu - wyjaśnia Krassowska. - Musiałyśmy skupić się na przywróceniu dobrej funkcji komunikacji, żeby ułatwić funkcjonowanie strażaków w tym obiekcie. Obiekt nie był przystosowany do osób z niepełnosprawnościami ruchowymi,dlatego zaprojektowałyśmy windę, żeby był on dostępny dla wszystkich.

Katarzyna przyznaje, że istotne było dopasowanie całego budynku do przepisów, które obecnie obowiązują.

Agnieszka Łaska skupiła się na zewnętrznej bryle budynku.

- Zmieniamy dach, dodatkowo dobudowujemy wieżę strażacką - opowiada o wspólnej pracy z Katarzyna Krasowską. - Skupiłyśmy się również na doświetleniu wnętrza, bo takie były wytyczne inwestorskie. Wykorzystałyśmy duże przeszklenia, które umożliwią dostarczanie światła do wewnątrz. Na elewacji, za pomocą styropianu, dodałyśmy różne wysunięcia, jakby belki dekoracyjne, które unowocześniają ten budynek, nadają mu charakteru. Dodatkowo zastosowałyśmy niepalne aluminiowe płyty kompozytowe Alucobond, które są bardzo nowoczesne i dekoracyjne. Zastosowałyśmy oświetlenie, które również i w nocy sprawi, że budynek będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie.

Studenci traktują konkurs jako wyzwanie i okazję do nauki

Studenci Politechniki Białostockiej bardzo się cieszą z tego, że mają możliwość wzięcia udziału w takim konkursie:

- Na pewno jest to nowe doświadczenie - mówi Łaska. - Na co dzień nie mamy możliwości przebywania w takim miejscu, jakim jest straż pożarna. Przy tym projekcie mieliśmy możliwość zobaczenia wnętrza i funkcjonowania tego obiektu. Dzięki temu mamy też doświadczenie, które może nam się przydać w przyszłości w zawodzie. Samo projektowanie tego obiektu jest czymś bardzo interesującym. Dzięki konkursowi mamy okazję zobaczyć jak to jest i dowiedzieć się czegoś nowego. Ogromną motywacją jest to, że zwycięski projekt może być zrealizowany.

Rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie projektu koncepcyjnego przebudowy istniejącego budynku komendy PSP w Hajnówce planowane jest w czerwcu, pod koniec zajęć. Dwa lata temu studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z powodzeniem projektowali jednostkę ratowniczo-gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Plażowej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

899 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39