Szpital dziecięcy nie był remontowany od 30 lat. Nareszcie rozpocznie się modernizacja

2021.06.25 16:14
Szpital jest wysoce specjalistyczny, ale panują w nim warunki jak w poprzedniej epoce. To się zmieni. Już wkrótce rozpoczną się długo wyczekiwane przez małych pacjentów, ale też personel medyczny prace remontowe w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
Szpital dziecięcy nie był remontowany od 30 lat. Nareszcie rozpocznie się modernizacja
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Minister zdrowia przekazał środki na remont UDSK w Białymstoku

- Po 30 latach istnienia mamy po raz pierwszy szansę na zrealizowanie pełnego remontu - cieszy się dyrektor UDSK w Białymstoku prof. Anna Wasilewska.

Kompleksowe prace modernizacyjne zostaną sfinansowane ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Zdrowia. W piątek (25.06) czek na blisko 36 mln zł przekazał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

- Ten szpital jest jedynym ośrodkiem zapewniającym kompleksową opiekę pediatryczną w regionie, więc ważne jest, by stan infrastruktury był w odpowiedni sposób zapewniony - mówił podczas spotkania w Białymstoku Adam Niedzielski.

W tej chwili warunki w szpitalu pozostawiają wiele do życzenia. By cieszyć się z lepszych, pacjenci muszą się jednak uzbroić w cierpliwość.

- Nie będziemy ograniczać przyjęć. Pacjenci będą mieli cały czas dostęp do poradni specjalistycznych i leczenia na oddziałach, warunki jednak mogą być w tym czasie gorsze. Żeby było lepiej, musi być przez chwilę gorzej - mówi dyrektor Wasilewska.

Remont rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia. Najcięższe będzie pierwszych 6 miesięcy, ponieważ prace obejmą największą część szpitala, w tym przebiegające przez cały budynek piony wentylacyjne i kanalizacyjne.

Remont obejmie przebudowę i modernizację 8 klinik: Pediatrii, Reumatologii, Immunologii i Chorób Metabolicznych Kości; Pediatrii, Gastroenterologii, Hematologii, Żywienia i Alergologii z Pododdziałem Pulmonologii; Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii; Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej; Chirurgii i Urologii Dziecięcej; Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej; Otolaryngologii Dziecięcej oraz Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza. Równolegle z wykorzystaniem środków szpitala zrealizowana zostanie przebudowa Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej (wysoki i niski parter). Modernizacją objęte będą także klatki schodowe i windy.

Prace mają potrwać do czerwca 2023 r.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku rocznie w 16 klinikach i oddziałach hospitalizuje ponad 20 tys. pacjentów w wieku od 0 do 18 lat, a w 35 poradniach specjalistycznych leczy się prawie 140 tys. dzieci i młodzieży.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

980 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39