Sztuka wyraża więcej niż zwykłe słowa. Przed nami dwie wspaniałe wystawy

2023.09.15 09:35
Galeria Arsenał przygotowała dla nas dwie niezwykłe wystawy. Usłyszymy głos "nieobywateli", czyli osób nieposiadających obywatelstwa w swoim kraju zamieszkania oraz głos żydowskich kobiet.
Sztuka wyraża więcej niż zwykłe słowa. Przed nami dwie wspaniałe wystawy
Fot: Materiały organizatora

Już w najbliższą sobotę (16 września) o godz. 12:00 będziemy mogli zobaczyć wystawę Marty Romankiv "Najważniejsze jest pierwsze wrażenie" oraz Zuzanny Hertzberg "Mechica". Udział w oprowadzaniu po nich jest bezpłatny.

Marta Romankiv - "Najważniejsze jest pierwsze wrażenie"

Urodzona w Ukrainie artystka mieszka na terenie naszego państwa już od 8 lat. Na co dzień zajmuje się sztuką zaangażowaną. Jej dzieła mają charakter partycypacyjny, sytuując się na granicy aktywizmu, sztuki oraz nauk społecznych. Znajdujące się na wystawie prace oparte są na własnych doświadczeniach autorki. Znajdziemy tam także projekty partycypacyjne dotyczące praw obywatelskich, kierowane do osób migranckich.

Główna część wystawy obejmuje najnowszy projekt artystki, czyli Salę do ćwiczeń. Autorka zaprosiła osoby migranckie do stworzenia własnych przemów prezydenckich. Usłyszymy ich opinię na temat biernego prawa wyborczego osób nieposiadających obywatelstwa w swoim kraju zamieszkania. Nieobywatele zabiorą też głos w sprawie mechanizmów stosowanych w polityce.

Wystawa składa się z dokumentacji wideo warsztatów i wykładu z wystąpień publicznych (z którego pochodzi tytuł wystawy), przestrzeni do pisania, ćwiczenia oraz wygłaszania własnych przemówień, a także ich rosnącego archiwum.

Zuzanna Hertzberg - "Mechica"

Zgodnie z tradycją judaizmu, mechica to bariera oddzielająca w synagodze sekcję modlących się i mających pełen dostęp do obrządku mężczyzn. Autorka poprzez swoją wystawę chce pokazać, że ta segregacja przenosi się również na życie społeczne i prowadzi do wymazywania głosu kobiet z kart historii.

Projekt odbywa się w ramach 80. rocznicy powstania w białostockim getcie. Jego głównym celem jest odzyskanie historii żydowskich kobiet i ukazanie ich jako aktywnych i pełnoprawnych uczestniczek zbrojnego i cywilnego oporu w gettach i niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Polsce, Ukrainie i Litwie.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

986 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39