Nie tylko w zamkniętych muzeach możemy oglądać cenne eksponaty. Skanseny, czyli instytucje kultury na wolnym powietrzu, to dobra alternatywa i atrakcyjny cel wyprawy. Nie ograniczają się one tylko do prezentowania obiektów architektonicznych, ale też kultury ludowej czy elementów przemysłowych i technicznych.
Do 11 września na stronie kulturaonline.pl można oddawać głosy na najciekawsze skanseny w Polsce. Każdy może oddać głos na swojego faworyta raz dziennie z jednego maila, a wśród głosujących zostaną rozlosowane nagrody ufundowane przez partnera cyklu, producenta słodyczy. Na liście rankingowej znajdują się podlaskie akcenty. Są to: Skansen - Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie.
Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu powstało w 1962 r. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX w. Posiada dziewięć działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego-Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich, Tradycji Zielarskich, Muzeum Weterynarii i Oświatowo-Promocyjny. Zbiory liczą ponad 28 tys. eksponatów, a w parku kwitnie ponad 100 gatunków drzew i krzewów. Muzeum organizuje wiele imprez, np. "Podlaskie Święto Chleba".
Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie istnieje od lat 20. ubiegłego wieku i jest jednym z najstarszych w kraju muzeów na wolnym powietrzu. Prezentuje on sobą dawną historię ludności kurpiowskiej. Jest malowniczo położony na zróżnicowanym terenie nad rzeką Narew, co sprzyja wypoczynkowi w tym miejscu. Muzeum składa się z zespołu kilkudziesięciu budynków, zwiedzający mogą obejrzeć domki mieszkalne, dworki, karczmy czy wiatraki. Bardzo wiele z nich można zwiedzić od środka. Na terenie Skansenu Kurpiowskiego organizowana jest też impreza cykliczna - "Niedziela św. Rocha".
Trzy instytucje z największą liczbą głosów zostaną nagrodzone kampanią promocyjną na portalu kulturaonline.pl. Wynik plebiscytu zostanie podany 12 września.
24@bialystokonline.pl