Uwierzył, że pisze z kuzynką z Afryki. 68-latek stracił oszczędności

2022.10.25 10:35
Mieszkaniec powiatu bielskiego uwierzył w historię kobiety korespondującej z nim w sieci. Rozmówczyni podawała się za jego kuzynkę i pisała, że jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej. 68-latek stracił 50 tys. zł.
Uwierzył, że pisze z kuzynką z Afryki. 68-latek stracił oszczędności
Fot: Pixabay

Do bielskich policjantów zgłosił się mieszkaniec powiatu, który padł ofiarą oszustki internetowej. 68-latek powiedział, że w lipcu na jednym z portali społecznościowych odezwała się do niego kobieta podająca się za jego kuzynkę.

- Internautka pisała, że mieszka w jednym z państw afrykańskich i jest w trudnej sytuacji życiowej. Kobieta poprosiła mężczyznę o finansowe wsparcie leczenia jej chorej matki. Niestety mężczyzna uwierzył w jej historię rzekomej kuzynki i kilkakrotnie przelał pieniądze na podane przez nią konto - informują mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim.

Kobieta zapewniała, że odda je 68-latkowi, jak tylko otrzyma ponad 4-milionowy spadek po ojcu. Jednak nie był to koniec historii. Już wkrótce internautka znów potrzebowała rzekomej pomocy finansowej. Tym razem "kuzynka" miała przeznaczyć pieniądze na załatwienie formalności spadkowych. Ponownie mężczyzna kilkakrotnie przelał jej pieniądze.

Po kilku miesiącach 68-latek zorientował się, że ma do czynienia z oszustką. W efekcie mężczyzna stracił 50 tys. zł.

- Zawierając nowe znajomości, należy być szczególnie ostrożnym. Zwłaszcza jeśli poznana przez Internet osoba prosi nas o pieniądze. Oszuści poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia wziętych zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą je o pomoc finansową. Aby nie paść ofiarą oszustów, zawsze zachowuj rozsądek przy podejmowaniu decyzji finansowych - apelują funkcjonariusze policji.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

929 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39