W Białymstoku otworzono Centrum Spilno - miejsce integrujące białostoczan z uchodźcami

2022.12.06 17:11
We wtorek (6.12) otworzono Centrum Spilno UNICEF Białystok, które będzie miejscem integracji uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy oraz białostoczanami.
W Białymstoku otworzono Centrum Spilno - miejsce integrujące białostoczan z uchodźcami
Fot: Malwina Witkowska

Utworzenie centrum kosztowało 2,8 mln zł

- Niedawno spotkaliśmy się z panem Rashedem Mustafą na wstępnej rozmowie, potem podpisaniu listu intencyjnego, a teraz po dosłownie kilku miesiącach, mamy okazję otwarcia Hubu Spilno - rozpoczął Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Słowo "spilno" w języku ukraińskim znaczy "wspólnie", ponieważ nowo utworzone miejsce ma łączyć i integrować społeczność lokalną ze społecznością uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie.

- Już 26 lutego, czyli dwa dni po wybuchu wojny białostoczanie otworzyli serca i zaczęli nieść dary. Całe wówczas Centrum Aktywności Społecznej było wypełnione darami, a już w niedzielę pierwszych 6 transportów wyjechało na Ukrainę. Działaliśmy bardzo szybko, bardzo sprawnie, mimo że była to sobota i niedziela, to na wojnie nie ma weekendu, trzeba cały czas pracować i cały czas pomagać - zaznaczył włodarz miasta.

Nowo utworzone centrum rozpoczyna działalność dzięki wsparciu UNICEF-u w wysokości 2,8 mln zł.

- W Białymstoku uchodźcy z Ukrainy zostali przyjęci z otwartymi sercami i ramionami, poczynając od tego miejsca, dlatego bardzo dobrze, że będzie ono teraz służyć jako miejsce integracji z lokalną społecznością i wspierania najbardziej potrzebujących - podkreślił Rashed Mustafa, Koordynator Krajowy Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce.

Łączna kwota wsparcia UNICEF-u dla Białegostoku wynosi 25 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na działania wspierające integrację uchodźców i białostoczan, ale też na długie lata zmienią Białystok i umożliwią kontynuowanie pomocy Ukrainie. Z tego niemal 14 mln zł trafi do białostockich szkół m.in. na nowy sprzęt informatyczny, nowe oprogramowanie, pomoce dydaktyczne, kursy językowe dla dzieci i rodziców. Za ponad 2 mln zł wyposażonych zostanie 15 placów zabaw, które zyskają nowy sprzęt wspomagający integrację dzieci polskich i ukraińskich. 200 tys. zł otrzyma Epi-Centrum Nauki, które przeprowadzi warsztaty integracyjne. Za 1,5 mln zł organizacje pozarządowe zorganizują zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z Ukrainy i Polski. 800 tys. zł zostanie przeznaczone na zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez np. Muzeum Wojska lub Dom Kultury "Śródmieście".

Za tę kwotę sfinansowane zostaną działania prowadzone od listopada 2022 r. do grudnia 2023 r.

Działać będzie 7 dni w tygodniu

Centrum Spilno UNICEF utworzono w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3, ponieważ jak wspomniał prezydent, to właśnie tam od pierwszych dni wojny zaczęła się pomoc oferowana przez białostoczan - mieszkańcy spontanicznie przychodzili z darami, stamtąd wyruszały pierwsze transporty humanitarne. Centrum Spilno będzie działać 7 dni w tygodniu od godz. 8.00 do 20.00. Harmonogram oraz szczegółowe informacje na temat oferty dostępne są w punkcie informacyjnym (na parterze budynku) oraz w internecie.

– Ta pomoc bardzo wiele dla nas znaczy i bardzo za nią dziękuję w imieniu wszystkich obywateli Ukrainy mieszkających w Białymstoku. Dzięki niej możemy – jako organizacja pozarządowa – zrobić wiele dobrego na rzecz uchodźców nie tylko ukraińskich, ale także innych – powiedziała Kateryna Hatsko – prezeska Fundacji POLZA.

Spilno Hub będzie przede wszystkim centrum wsparcia dla dzieci i rodzin uchodźców oraz społeczności lokalnej – będzie miejscem do spędzania wolnego czasu, odpoczynku, zabawy dzieci. Będzie tu prowadzona działalność kulturalna, edukacyjna, nauka języka polskiego, można będzie skorzystać z porad prawnika lub psychologa. Realizację tych zadań zapewnią organizacje pozarządowe, które współpracują z Miastem od pierwszych dni wojny.

W ramach Spilno Hub działa już punkt informacyjny (także w języku ukraińskim). Zbierane i udostępnianie są informacje o ofercie wsparcia i akcjach pomocowych, skierowanych do obywateli Ukrainy oraz innych uchodźców.

- Mamy nadzieję wojna szybko się skończy, ale to jest tylko nadzieja. Jak widać, wydawało się, że wojna do Bożego Narodzenia się skończy, ale niestety następuje eskalacja ostrzałów, niszczenia infrastruktury - mówił Tadeusz Truskolaski. - Wojna to jest rzecz bardzo zła, ale też wyzwala piękne instynkty: solidarność, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i to właśnie robimy.

Prezydent dodał, że w Białymstoku wydano obywatelom Ukrainy 4 tys. numerów PESEL, obecnie do szkół i przedszkoli uczęszcza 1 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1222 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39