Zbieranie grzybów to niemal narodowy sport Polaków. Kiedy tylko dopiszą warunki, można zauważyć pospolite ruszenie w okolicach lasów. A przepastne podlaskie lasy wydają się być rajem dla grzybiarzy. Dary leśnego runa, jakim są właśnie grzyby mają wielu zwolenników. Znalazły one miejsce w naszej tradycji kulinarnej ze względu na swój charakterystyczny smak. Niektórzy zbierają grzyby dla walorów smakowych, inni zaś dla samej radości ze zbierania.
Pod tymi drzewami są spore szanse na zapełnienie koszyka
Wielu początkujących grzybiarzy zadaje sobie pytanie: jak szukać grzybów? Bardziej doświadczeni znają już podstawowe zasady, które pomagają im w efektywnym zbieraniu grzybów w lesie. Co może zatem pomóc? Przede wszystkim - ważna jest znajomość gatunków drzew. A to wszystko za sprawą zjawiska zwanego mikoryzą, czyli współzależności pomiędzy strzępkami grzybów, a korzeniami roślin, korzystnego dla obu organizmów. Przez zjawisko mikoryzy, poszczególne gatunki grzybów "lubią" się z konkretnymi drzewami. Należy zatem szukać:
- borowika usiatkowanego od maja do końca sierpnia pod dębami i bukami,
- prawdziwka (borowika szlachetnego) od czerwca do późnej jesieni pod sosnami i świerkami,
- podgrzybka brunatnego od czerwca do listopada zarówno w lasach liściastych, pod dębami i bukami, jak i iglastymi, pod sosnami i świerkami,
- podgrzybka złotawego od maja do października częściej w górach, ale także w lasach liściastych, mieszanych i iglastych,
- koźlarza babkę i pomarańczowożółtego od czerwca do października pod brzozą,
- maślaka sitarza od czerwca do listopada pod sosnami, na piaszczystej glebie,
- maślaka żółtego i zwyczajnego od sierpnia do listopada pod sosnami,
- kurkę (pieprznika jadalnego) od czerwca do października zazwyczaj pod sosnami i świerkami, czasem po brzozami, bukami i dębami,
- kani (czubajka kania) od lipca o października na skrajach łąk, polan czy zboczach dróg,
-rydza (mleczaj rydz) od lipca do października pod sosnami, w trawie, w miejscach dobrze nasłonecznionych.
Gdzie na Podlasiu udać się na grzybobranie?
Chociaż prawdziwi grzybiarze nie zdradzają swoich miejsc, są jednak lasy na mapie regionu, które słyną z obfitości tych darów runa. Na forach grzybiarskich wśród najczęściej wymienianych lokalizacji królują lasy w okolicach Knyszyna, Hajnówki, Siemiatycz, Gródka, Supraśla, Walił czy Grabówki. Amatorzy zbierania grzybów wymieniają też lasy w okolicy Karakul, Królowego Mostu, Studzianek czy Łomży.
Kiedy warto wybrać się na zbieranie grzybów?
Istnieją tzw. grzybne sezony. Jest to czas, kiedy pojawia się ich najwięcej, gdyż sprzyja temu pogoda. Wobec tego wyprawę na grzyby warto zaplanować:
- późną wiosną, latem i ciepłą jesienią,
- po deszczu,
- po pełni księżyca.
Najlepszym terminem będzie zatem połowa lata (najlepiej niedługo po deszczu). Największy wysyp grzybów przypada jednak na jesień, kiedy jeszcze jest ciepło, ale coraz częściej występują opady deszczu. Noce nie są jeszcze zbyt zimne, a podłoże leśne staje się urodzajne. Grzyby są skarbami natury, nic więc w tym dziwnego, że ich obecność (lub brak) wynika z wielu naturalnych czynników. Warto o tym pamiętać, planując wyprawę do lasu.
24@bialystokonline.pl