W Teatrze Dramatycznym będzie wiele się działo!

2022.09.19 13:03
Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku w tym roku realizuje, bądź będzie realizował kilka projektów dofinansowanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu z budżetu Województwa Podlaskiego.
W Teatrze Dramatycznym będzie wiele się działo!
Fot: Anna Kulikowska
Uczestnicy konferencji prasowej

W ramach projektów odbędą się szkolenia dla nauczycieli, powstanie spektakl w kooperacji z teatrem z Kijowa, a także zostaną zdigitalizowane materiały wizualne związane ze spektaklami Teatru Dramatycznego.

- W 2022 roku udało nam się pozyskać na projekty statutowe ponad 1 100 000 zł, z czego ponad 600 tysięcy pozyskane jest z Województwa Podlaskiego. Są to projekty w trakcie realizacji – powiedział Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki podkreślił, iż dofinansowanie dla Teatru w ostatnich latach bardzo się zwiększyło.

- Zarząd Województwa Podlaskiego w latach 2019 – 2022 przekazał w ramach dotacji celowych i inwestycyjnych dla Teatru Dramatycznego fundusze w kwocie 3 200 000 zł, dotyczy to działań związanych z realizacją spektakli. Cieszymy się, że teatr robi projekty związane z digitalizacją czy projekty edukacyjne. Jest to bardzo istotne, że ten wachlarz działań teatru jest bardzo duży – chwalił działania zespołu Teatru Artur Kosicki.

Szkolenia dla nauczycieli

Teatr Dramatyczny będzie realizował projekt "Teatr – lubię to!", który skierowany jest do kadry pedagogicznej województwa podlaskiego. Będzie to już czwarta jego edycja.

- Tym razem chcielibyśmy przybliżyć pedagogom sześć zagadnień dotyczących tworzenia plastycznej oprawy przedstawienia. Skupimy się na scenografii, kostiumach, maskach, charakteryzacji, reżyserii świateł czy plakacie spektaklu. Projekt jest podzielony na dwie części, zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Zajęcia poprowadzą realizatorzy współpracujący z Teatrem Dramatycznym. Będą to cykliczne szkolenia w formie sześciu dwudniowych zjazdów. Prowadzący przygotują konspekty, w których zostanie zawarta niezbędna wiedza teoretyczna wraz z przykładowymi ćwiczeniami - zapowiedziała Magdalena Rogucka z referatu do spraw edukacji Teatru.

Efektem finalnym projektu będzie publikacja pt.: "Teatr – lubię to! Szkoła wyobraźni". Od poniedziałku (19.09) rozpoczyna się rekrutacja na szkolenia. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej Teatru Dramatycznego.

Ważne zbiory cyfrowe

Ponadto kontynuowany jest projekt "Archiwum cyfrowe Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki". Jest to projekt, który jest również realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura cyfrowa 2022" oraz z budżetu województwa podlaskiego.

- Ten projekt ma niezwykłe znaczenie, bowiem przywołuje to, co w teatrze jest najbardziej ulotne. Spektakl trwa przez krótki czas i odchodzą w zapomnienie zarówno ci, którzy go tworzyli jak i artefakty związane ze spektaklem. Ten projekt pozwala nam sprowadzić do postaci cyfrowej różnego rodzaju obiekty i jesteśmy jednym z tych teatrów, który robi to systematycznie. To są ciekawe zasoby, afisze, programy, zdjęcia, szkice, kostiumy, recenzje. Tych obiektów jest bardzo dużo – powiedziała Jolanta Hinc-Mackiewicz, kierownik literacki Teatru Dramatycznego.

Do tej pory zostało wykonanych ok. 21 tys. skanów, w tym roku ma zostać wykonanych 7700 skanów.

Wszystkie cyfrowe materiały są dostępne już na stronie www.archiwum.dramatyczny.pl.

- Są tam niesamowite zdjęcia - stare i nowe, jest zakładka z życia teatru. Prezentujemy także tych, co są w cieniu spektakli, nasze pracownie, prace scenografów, elementy dekoracji. Można zobaczyć ludzi podczas ich pracy. W listopadzie pojawi się nowa zakładka, która pozwoli zobaczyć, jak powstają spektakle, wszystko jest bardzo interesujące. Znajdują się tam także zdjęcia gwiazd, które przyjeżdżały do teatru, m.in. Marii Pakulnis, Emilii Krakowskiej, Olafa Lubaszenko, Pawła Deląga – zachęcała Jolanta Hinc-Mackiewicz.

Kierunek Ukraina

Teatr Dramatyczny realizuje także projekty międzynarodowe.

- Mam przyjemność opowiedzieć o bardzo ważnym dla nas projekcie, mianowicie "Kierunek Ukraina". W ostatnich latach pomimo trudności, z którymi każdemu z nas przychodzi się mierzyć, udało nam się zrealizować kilka inicjatyw międzynarodowych. Przy okazji poprzedniej edycji projektu "Kierunek Wschód" udało nam się poznać wyjątkowych artystów pochodzących z Ukrainy, z Kijowa. Wspólnie postanowiliśmy stworzyć przedstawienie, spektakl, który będzie kooperacją, produkcją realizowaną przez Teatr Dramatyczny i Teatr Kijowski. Nasz pomysł spotkał się z przychylnością Ministerstwa Kultury, które bardzo wysoko oceniło tę inicjatywę. Niestety nasze plany zostały pokrzyżowane przez wojnę. Długo zastanawialiśmy się, co możemy zrobić. Zrealizujemy ten projekt na Litwie. Premiera odbędzie się na początku grudnia w Białymstoku – zapowiedziała Martyna Faustyna Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru.

Obecnie budynek Teatru Dramatycznego przechodzi solidną modernizację, w związku tym pojawił się pomysł na nowy projekt, będzie to "Scena za rzeką". Wychodzi on naprzeciw zapotrzebowaniom teatru. Dzięki niemu pojawi się trzecia scena Teatru Dramatycznego na 200 osób.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1118 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39