W UDSK otworzony został Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych

2022.06.15 15:09
W środę (15.06) uroczyste przecięto wstęgę nowo powstałego Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych, które mieści się w UDSK w Białymstoku.
W UDSK otworzony został Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych
Fot: Malwina Witkowska
Rektor prof. Adam Krętowski i prezes dr hab. Radosław Sierpiński

Ośrodek zwiększy ilość przeprowadzanych badań

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w partnerstwie ze szpitalami Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym oraz Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym, przy wsparciu Agencji Badań Medycznych utworzył wyspecjalizowany Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych (OWBK).

- To niezwykle istotna jednostka w strukturze szpitala klinicznego, która ma za zadanie dostarczać pacjentom najnowocześniejszych terapii - tłumaczył prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński.

To jest już 8. centrum z łącznie 20, które powstają w Polsce.

- Pacjenci w regionie będą mieli dostęp do najnowocześniejszych badań klinicznych, a co bardziej istotne, w międzynarodowym standardzie. Uniwersytet już teraz jest beneficjentem projektu Agencji Badań Medycznych, w ramach którego 100 mln zł trafiło do pacjentów z regionu. Badania kliniczne stanowią ważną część budżetu szpitala. Jeżeli to centrum będzie działało tak jak planujemy, to będzie jednostką, która sama się finansuje - dodał prezes.

Celem głównym OWBK jest rozwój badań medycznych w województwie podlaskim, które pozwolą na zagospodarowanie luki w systemie badań klinicznych i realizację ambitnych, innowacyjnych projektów naukowych. Ośrodek będzie mógł pełnić funkcję ośrodka wczesnych faz. Zapewni kompleksową pomoc uczelni i jej szpitalom w realizacji badań klinicznych. Dopełnieniem nowo utworzonej regionalnej sieci badawczej będzie m.in. współpraca z placówkami POZ.

- Oczywiście badania kliniczne to nie nowość, robimy je od wielu lat, natomiast centrum pozwoli nam na robinie lepszych badań i przede wszystkim zwiększy dostępność do nowoczesnych terapii - podkreślił rektor UMB, prof. dr hab. Adam Krętowski.

Pacjenci są głównymi beneficjentami badań klinicznych, gdyż dzięki nim otrzymują bezpłatny dostęp do terapii, które często nie są jeszcze dostępne na rynku lub na które nie byłoby ich stać, gdyby nie udział w badaniach klinicznych. Dotyczy to szczególnie badań onkologicznych, gdzie udział w badaniu klinicznym jest często ostatnią deską ratunku dla pacjenta, gdy inne dostępne refundowane przez NFZ opcje terapeutyczne zostały wyczerpane.

- W tej chwili badania odbywały się w klinikach, mamy Centrum Badań Klinicznych, ale Ośrodek Wspierania Badań Klinicznych to poszerzenie tego pomysłu i stworzenie możliwości badań I i II fazy, czego nie mieliśmy - dodał rektor.

Ośrodek składa się z trzech części

Jeżeli chodzi o sam budynek, został on podzielony na trzy części: ambulatoryjną, faz wczesnych i administracyjną.

- W części ambulatoryjnej znajdują się pokoje konsultacyjne, gdzie lekarz może przyjąć potencjalnego uczestnika i zrobić podstawowe badania. Jest pokój do pobierania materiału biologicznego, odpowiednio przygotowany i wyposażony, z odpowiednimi lodówkami -80 st. C i z przechowywaniem próbek w ciekłym azocie. Jest tam sala ambulatoryjna z 4 miejscami, w której mamy fotele, gdzie można przeprowadzić bardziej skomplikowane procedury, podczas których pacjent musi dłużej przebywać i być pod większą kontrolą - wyjaśniał dr Andrzej Małkowski, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych.

W ośrodku faz wczesnych jest 5 łóżek. Sale są wyposażone w pełen monitoring, gdzie pacjenci są pod obserwacją 24 h na dobę. Są tam także odpowiednie urządzenia medyczne, monitory funkcji życiowych czy różnego rodzaju EKG.

- W fazach wczesnych przede wszystkim powinni brać udział zdrowi ochotnicy. Nawet prowadzenie bezpośrednio w szpitalach takich badań nastręcza pewne problemy, bo nie ma po co wpuszczać ludzi zdrowych do chorych i ich mieszać. Także wydzielenie takiej specjalnej przestrzeni, dedykowanej tylko temu pozwoli nam zachować odpowiednie standardy - mówił dr Andrzej Małkowski.

W ośrodku powstała także tzw. sala relaksacyjna. Uczestnik często najpierw robi jedno badanie, potem musi odpocząć, później następne badania, więc niezbędne jest miejsce, w którym pacjenci w spokoju mogą się zrelaksować. Ostatnią częścią budynku są biura, w których pracuje personel administracyjny.

- Chcemy, żeby do końca 2025 r. zostało prowadzonych co najmniej 175 badań rocznie, oczywiście z tendencją wzrostową - dodał wicedyrektor.

Ośrodek mieści się w budynku Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, wejście jest od strony ul. Waszyngtona, na wprost SOR-u USK.

OWBK powstał dzięki dofinansowaniu w wysokości 10 mln zł z Agencji Badań Medycznych.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1217 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39