"Wesele na Kurpiach" - premiera spektaklu w Nowogrodzie

2021.09.02 14:11
Już w sobotę (4.09) barwne widowisko będzie można zobaczyć w skansenie w Nowogrodzie. Będzie to "Wesele na Kurpiach" stworzone przez Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone”" oraz Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu.
"Wesele na Kurpiach" - premiera spektaklu w Nowogrodzie
Fot: Materiały prasowe/Podlaski Instytut Kultury

"Wesele na Kurpiach" to projekt Podlaskiego Instytutu Kultury. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę (4.09), o godz. 17:00, w Nowogrodzie.

Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyć kurpiowska potańcówka weselna, podczas której zagra kapela Miód na Serce. Wstęp na całe wydarzenie jest wolny.

"Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne" to projekt Podlaskiego Instytutu Kultury, który powstał na podstawie scenariusza ks. Władysława Skierkowskiego (1886–1941) – folklorysty, zbieracza ludowych pieśni kurpiowskich.

Widowisko stworzone przez Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" oraz Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu łączy w sobie różne inspiracje barwnym kurpiowskim folklorem: muzyką, tańcami, obrzędami i strojami. Wychodzi poza ramy teatru obrzędowego, wprowadzając nowe postacie, nowe sceny. Łączy przeszłość i teraźniejszość, zarówno w treści, jak i w formie.

To przedstawienie o roli tradycji w naszym życiu, o odmiennym podejściu do niej – w zależności do tego, skąd pochodzimy i gdzie żyjemy. Punktem wyjścia jest teraźniejszość, nowoczesność, która tak naprawdę nie może uwolnić się od przeszłości, ciągle do niej wraca, cytuje ją lub przekształca. Spektakl polega na współpracy zespołu stylizowanego i zespołu wykonującego folklor w formie tradycyjnej. Na miejsce jego premiery wybrano amfiteatr nad Narwią oraz urokliwy Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, który nosi imię swojego założyciela Adama Chętnika (1885–1967) – etnografa, muzealnika, miłośnika i badacza Kurpiowszczyzny, autora licznych publikacji na temat kultury Kurpiów.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Reżyserią i choreografią zajął się Mariusz Żwierko, z którym rozmawialiśmy: Antropologia, folklor i neofolk - czy da się je połączyć?

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1124 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39