Zwolnienie lekarskie a zmiana miejsca pobytu w trakcie choroby. Czy trzeba to zgłaszać?

2022.07.12 12:33
Wiele osób zastanawia się, czy korzystając ze zwolnienia chorobowego mogą zmienić miejsce pobytu i czy w takim przypadku muszą to gdzieś zgłaszać – jak to wygląda?
Zwolnienie lekarskie a zmiana miejsca pobytu w trakcie choroby. Czy trzeba to zgłaszać?
Fot: pixabay.com

Od 1 stycznia 2019 r. osoby ubezpieczone mają obowiązek informowania o miejscu pobytu, jeśli przebywają na zwolnieniu lekarskim. Wiele osób o tym nie wie lub tego nie przestrzega, a wiąże się to z różnymi problemami np. podczas kontroli zwolnienia przez ZUS.

- Coraz częściej zdarza się, że pracownik ZUS podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich nie zastaje chorego pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim. Jeśli chory zmienił miejsce pobytu w trakcie zwolnienia i w ciągu 3 dni nie zgłosił tej zmiany w ZUS-ie i u swojego pracodawcy, może stracić zasiłek chorobowy. A jeśli zasiłek został już wypłacony, to ZUS może zażądać jego zwrotu - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Aby nic takiego się nie wydarzyło, trzeba się upewnić, czy lekarz wystawia zwolnienie lekarskie na adres, pod którym będzie nas można zastać podczas rekonwalescencji. Warto mieć świadomość, że adres pobytu może być inny niż adres zameldowania czy zamieszkania, który jest podany w dokumentacji medycznej.

- Zdarza się, że w trakcie zwolnienia potrzebujemy opieki innych osób i dlatego na czas rekonwalescencji przenosimy się do rodziny. Jeśli zmieniamy miejsce pobytu już po wystawieniu e-ZLA, to musimy w ciągu 3 dni zgłosić tę zmianę do pracodawcy i ZUS-u – radzi rzeczniczka.

Trzeba mieć na uwadze, że nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzić kontrolę osoby, która przebywa na zwolnieniu lekarskim. Takie uprawnienia mają też pracodawcy zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (tzn. pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób i są uprawnieni do wypłaty zasiłku chorobowego). Zdarza się, że do przeprowadzenia kontroli są też upoważnieni pracodawcy, którzy zasiłków nie wypłacają. Dzieje się tak, jeśli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby wypłacane ze środków pracodawcy.

Warto mieć na uwadze, że każde zwolnienie lekarskie od pracy z powodu choroby może podlegać kontroli. Nie musi być na nim adnotacji, że "chory powinien leżeć". Należy mieć na uwadze, że każde zwolnienie wiąże się z zaniechaniem jakiejkolwiek pracy zarobkowej oraz czynności, które mogłyby utrudnić bądź opóźnić powrót do zdrowia. W przypadku, gdy dana osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem - Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeśli zostało już ono wypłacone, wówczas nakazuje zwrócenie pieniędzy.

Osoby będące na zwolnieniu lekarskim nie mogą podejmować żadnej pracy zarobkowej. W innym przypadku mogą stracić przyznane pieniądze z ZUS.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1291 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39